"Trójka pod Księżycem" na Wrocławskich Targach Dobrych Książek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem" na Wrocławskich Targach Dobrych Książek
30. Wrocławskie Targi Dobrych KsiążekFoto: mat. prasowe

Jubileuszowe, 30. WTDK rozpoczęły się tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, a zakończą się w najbliższą niedzielę. Niewielkie na początku, jako Promocje Dobrych Książek, zmieniały swoją lokalizację, by rozrosnąć się z czasem do rozmiarów godnych Hali Stulecia.

W tym roku swój udział w targach zgłosiło 230 wydawców. W oznaczonych różnymi kolorami salach, otaczających ogromną płytę Hali Stulecia, będzie można obserwować spotkania z zaproszonymi gośćmi. Gościem honorowym tegorocznych targów jest Ukraina. Do Wrocławia przyjeżdżają zarówno znani już w Polsce pisarze, jak Oksana Zabużko czy Mykoła Riabczuk, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia, np. Tamara Duda, autorka powieści "Córeczka", której fragmenty były już w Polsce prezentowane w postaci "czytań". W pierwszy wieczór targów tradycyjnie wręczana jest edytorska Nagroda Pióro Fredry, a ostatnio także Nagroda Dobre Strony (dla książki dziecięcej).

Naszą przewodniczką po targach była ich dyrektor Anna Morawiecka. Do audycji zaprosiliśmy także przewodniczącą jury obu konkursów Anitę Wincencjusz-Patynę oraz Piotra Dobrołęckiego, redaktora "Magazynu Literackiego Książki". Opowiedzieliśmy o kolejnych trzech dniach w Hali Stulecia, zapraszając całe rodziny, gdyż – jak zapewnia dyrektor targów – każdy zwiedzający, dorosły czy dziecko, znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie, a przedświąteczna pora dodatkowo sprzyja zakupom.

Ogólnopolskim patronem medialnym 30. WTDK jest Program 3 Polskiego Radia.

Z Wrocławia do Trójmiasta

W drugiej części audycji powróciliśmy do Gdańska. 3 grudnia w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera baletu Ludwiga Minkusa pt. "Don Kichot". To także propozycja dla starszych i młodszych odbiorców. Rycerz z La Manczy od wieków rozbudzał wyobraźnię artystów, a jego historia pozostała uniwersalną opowieścią o marzeniach, przyjaźni, miłości oraz o "demonicznych" wiatrakach, czyli przeszkodach życiowych, które mogą okazać się iluzoryczne. Połączyliśmy się z dyrektorem Opery Bałtyckiej Romualdem Wiczą-Pokojskim.


"Stocznia. Dokument utraty" - plakat "Stocznia. Dokument utraty" - plakat

Michał Szlaga był natomiast naszym przewodnikiem po własnej wystawie "Stocznia. Dokument utraty", która będzie pokazywana do 14 grudnia w legendarnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Artysta prezentuje tam zdjęcia, filmy, książki oraz artefakty, czyli pamiątki po znikającej stoczni.


"Stocznia. Dokument utraty" "Stocznia. Dokument utraty"

Posłuchaj

1:55:24
Książki we Wrocławiu, Don Kichot w Gdańsku, wystawa "Stocznia. Dokument utraty" w Sali BHP (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 2.12.2022
Godzina emisji: 0.05

pr/kor

Polecane