Zamek w Sandomierzu – warownia na skarpie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Sandomierzu – warownia na skarpie
Zamek w SandomierzuFoto: shutterstock/Dziewul

Sandomierz to perełka ziemi świętokrzyskiej, z bogatą historią i zabytkami. To również miejsce, gdzie znajduje się zamek królewski. W "Trójce po królewsku" o jego historii opowiadali Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Gród na siedmiu wzgórzach

Sandomierz nazywany bywa Małym Rzymem, a to dlatego, że podobnie jak Wieczne Miasto, położony jest na siedmiu wzgórzach. Pod jednym i pod drugim miastem ciągną się podziemne labirynty. W Rzymie są to katakumby, a w Sandomierzu  dawne piwnice kupieckie i podziemne lochy.

 Przed wiekami gród zaliczał się do najważniejszych na ziemiach polskich. W XII wieku był książęcą rezydencją – opowiadał Marek Gaworski.  Przebudowa drewnianego grodu w zamek murowany miała miejsce w XIV wieku, za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Odtąd stał się jednym z ulubionych zamków polskich władców. 


Burzliwa historia 

Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie niszczony i przebudowywany.  W czasie potopu szwedzkiego został wysadzony przez Szwedów – mówił rozmówca Marty Piaseckiej.  Odbudowy podjął się król Jan III Sobieski. Zamek zmieniał kolejno swoje funkcje. Do końca lat 50. XX wieku znajdowało się tu więzienie.

Potem budowla przeszła gruntowne rewitalizacje. Obecnie w jej murach znajduje się Muzeum Zamkowe, z wieloma ciekawymi eksponatami.


Czytaj też:

Nieśmiertelny książę w podziemnym zamku

Z zamkiem związanych jest także wiele ciekawych legend.  Jedna z nich mówi o księciu Henryku Sandomierskim i pięknej Judycie – opowiadał Marek Gaworski.  Ponoć dzięki swojej wybrance władca zyskał wieczną młodość i wraz z nią mieszka w wybudowanym przez siebie podziemnym zamku.


Posłuchaj

4:09
Zamek w Sandomierzu - obronny zamek na skarpie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 1.12.2022
Godzina emisji: 9.39

aw/kor

Polecane