Łukasz Borowicz – mistrz batuty i muzyczny erudyta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łukasz Borowicz – mistrz batuty i muzyczny erudyta
Łukasz Borowicz ma szansę na Nagrodę Mediów Publicznych 2022 w kategorii MuzykaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Łukasz Borowicz ma zdumiewający instynkt i wrodzoną łatwość komunikowania się z orkiestrą, a nagrania z jego udziałem, znajdujące się w archiwach Polskiego Radia, to prawdziwe perły i klejnoty" – tak o dyrygencie nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych 2022 mówi Andrzej Sułek, redaktor Programu 2 Polskiego Radia.  

W przypadku dyrygentów – w przeciwieństwie do instrumentalistów – stosunkowo trudno jest odróżnić zwykłego rzemieślnika od wybitnej jednostki. Na ocenę ich pracy wpływa zazwyczaj poziom, jaki prezentuje kierowana przez nich orkiestra. A skoro tak, Łukasza Borowicza można uznać za niezwykle utalentowanego dyrygenta. – On ma wzrodzoną łatwość komunikowania się z orkiestrą i przekazywania jej swoich intencji. Robi to w sposób niekonfliktowy, co wcale nie jest rzeczą oczywistą w relacjach dyrygent  orkiestra. On ma ten zdumiewający instynkt, który w gruncie rzeczy jest skalą i miarą jego talentu – przekonywał w Trójce Andrzej Sułek z Programu 2 Polskiego Radia.  

Łukasz Borowicz, który obecnie jest szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, w latach 2007-2015 dyrygował Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. – Muszę powiedzieć, że owoce jego pracy z tą orkiestrą, zapisane w archiwach Polskiego Radia, (…) to są prawdziwe perły i klejnoty – mówił gość "Trójki do trzeciej".

Rozkwit emocji muzycznego erudyty

Andrzej Sułek zwrócił też uwagę na ogromną erudycję muzyczną Łukasza Borowicza, który posiada niebywałą kolekcję płyt. – Ilekroć z nim rozmawiam, zawsze słyszę, że gdzieś, z jakiegoś zakątka świata przywiózł kolejną paczkę płyt, i to w takiej liczbie, że niemal nie jest w stanie o własnych siłach donieść ich do swojego mieszkania. Ale nie jest takim kolekcjonerem, który ustawia płyty na półkach i zapełnia nimi kolejne kartony. On je wszystkie zna. Zapytanie Łukasza o jakiekolwiek nagranie prowadzi natychmiast do rozkwitu jego emocji. Potrafi o muzyce opowiadać tak, jakby dosłownie czuł ją pod swoją dyrygencką batutą.

Łukasz Borowicz jest też autorem audycji nadawanej na antenie Programu 2 Polskiego Radia zatytułowanej "Karnawał instrumentów". – To jest fantastyczna opowieść o orkiestrze, w której instrumenty ożywają, a muzyka symfoniczna, gęsta, poważna, nagle okazuje się czymś niezwykle bliskim, zrozumiałym i przemawiającym ludzkim głosem – opowiadał redaktor Sułek.

Gość "Trójki do trzeciej" wierzy, że to właśnie Łukaszowi Borowiczowi przypadnie Nagroda Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka, o którą powalczy z Renatą Przemyk i Marcinem Pospieszalskim. – Trzymam mocno kciuki za jego kandydaturę, uważam, że zasługuje na bardzo wiele i że jest tą postacią polskiego życia muzycznego, o której słyszeć będziemy coraz więcej, coraz lepiej i coraz głośniej – zakończył Andrzej Sułek.


Posłuchaj

3:39
Andrzej Sułek o Łukaszu Borowiczu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Andrzej Sułek (Program 2 PR)
Data emisji: 1.12.2022
Godzina emisji: 14.40

kc/kor

Polecane