Rekordowy lot statku kosmicznego Orion. Teraz wraca na Ziemię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rekordowy lot statku kosmicznego Orion. Teraz wraca na Ziemię
Statek Orion przeprowadził kluczowy manewr, zbliżając się do Księżyca na odległość 130 kmFoto: nasa.gov/NASA TV

NASA poinformowała, że statek kosmiczny Orion znalazł się w najdalszym punkcie swojego lotu wokół Księżyca. Statek jest w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej. Jest to testowy lot przed powrotem do załogowej eksploracji Księżyca w ramach projektu Artemis. Jakie czekają go kolejne zadania?

  • Orion 1 wystartował z przylądka Canaveral 16 listopada o godzinie 7.47. Powrót przewidywany jest 11 grudnia
  • Jeżeli misja Orion 1 się powiedzie, za dwa lata wystartuje rakieta Orion 2 z ludźmi na pokładzie. Ich celem będzie okrążenie Księżyca

Rekordowa odległość od Ziemi

- Orion osiągnął największą odległość od Ziemi, na jaką dotarł statek załogowy bądź statek przeznaczony do lotów załogowych zbudowany przez człowieka. Ta odległość wynosi 432 tys. km – mówi Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. – Tym samym Orion pobił rekord ustanowiony, trochę nieszczęśliwie, przez statek Apollo 13 – dodaje.

Na pokładzie Oriona jest bardzo dużo urządzeń telemetrycznych, m.in. manekiny, które mają zbierać dane pokazujące, jak promieniowanie kosmiczne i długie przebywanie na orbicie księżycowej wpłynie na astronautów, którzy polecą w misji Artemis 3.

Misje CubeSatów

Trójkowy ekspert zwraca uwagę, że warto przy okazji wspomnieć o CubeSatach, które Orion wystrzelił w trakcie swojej misji. CubeSat to rodzaj miniaturowego sztucznego satelity o standaryzowanych rozmiarach. Podstawowa jednostka (1U) ma w momencie wystrzelenia objętość jednego litra o wymiarach kostki 10×10×10 cm (stąd nazwa) i masę do 1,33 kg. Rozmiar satelity może być zwielokrotniony: typowo do 1,5, 2, 3, 6 i 12U, jednak najczęściej stosowane rozmiary to 3U i 6U.

Zazwyczaj do budowy CubeSatów używa się dostępnych na rynku, gotowych elementów elektronicznych. Twórcą takiego projektu może być każda osoba lub instytucja dysponująca odpowiednim budżetem. Typowym zastosowaniem CubeSata jest edukacja oraz sprawdzanie nowych rozwiązań technicznych, przeprowadzanie możliwych do zminiaturyzowania eksperymentów, obserwacja i badania kosmosu lub inne badania naukowe.

W czasie swojej misji Orion już wystrzelił CubeSaty, które rozwijają żagle słoneczne, badające zachowania grawitacyjne czy też prowadzą eksperymenty astrobiologiczne, m.in. z drożdżakami.

Przeczytaj także


Jakie kolejne zadania stoją przed Orionem i NASA? – Teraz wszyscy będą się starać, aby Orion wrócił na Ziemię, i testować cały system do tego stworzony – tłumaczy Trójkowy ekspert. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2024 roku wyruszy Orion 2 z załogową misją, której celem będzie okrążenie Księżyca i bezpieczny powrót na Ziemię. Rok później załoga rakiety Orion 3 ma wylądować na Srebrnym Globie i spędzić tam kilka dni.

NASA's Orion space capsule breaks record on moon mission/YouTube CBS News


Posłuchaj

5:45
Orion 1 pobił rekord odległości od Księżyca i wraca na Ziemię (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 1.12.2022
Godzina emisji: 11.47

pr/kor

Polecane