Witold Gombrowicz – trudne początki pisarza w Argentynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witold Gombrowicz – trudne początki pisarza w Argentynie
Witold GombrowiczFoto: PAP/De Agostini/World Illustrated/Photoshot

Witold Gombrowicz spędził długie lata w Argentynie. W związku z wybuchem wojny planowany na kilka miesięcy pobyt przedłużył się o dwadzieścia cztery lata, aż do roku 1963. W "Trójce do trzeciej" mówiliśmy o argentyńskiej literaturze i jej związkach z polskim pisarzem.

Witold Gombrowicz na statku w roli dziennikarza

29 lipca 1939 roku z Gdyni do Buenos Aires po raz pierwszy wypłynął statek M/S "Chrobry". Na jego pokładzie był Witold Gombrowicz w roli dziennikarza opisującego dziewiczy rejs. Po wybuchu II wojny światowej pisarz bez znajomości języka hiszpańskiego i z pustym portfelem musiał się odnaleźć w zupełnie obcym mu świecie. – Te pierwsze 10 lat było dla niego bardzo ciężkie, zanim znalazł stałą pracę w banku polskim w Buenos Aires. Pomagali mu przyjaciele, przede wszystkim argentyńska Polonia, ale do roku 1947 wiódł tam bardzo skromne życie – mówiła prof. Ewa Kobyłecka-Piwońska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj też:

Bez recenzji w prasie

Gombrowicz zabiegał o czytelników, jednak jego twórczość była ignorowana w Argentynie. – Opublikował przynajmniej dwie książki po hiszpańsku, czyli "Ferdydurke" oraz "Ślub", ale nie zostały one dobrze przyjęte, nie ukazały się żadne recenzje w prasie – powiedziała. 

Przez Paryż do Buenos Aires

Przełom nastąpił po tym, jak pisarzem zainteresowały się paryskie teatry, wystawiały jego sztuki, a echo tego sukcesu dotarło aż do Buenos Aires. – W niemal każdej księgarni można znaleźć książki Gombrowicza na półce z literaturą argentyńską, a nie zagraniczną  dodała Ewa Kobyłecka-Piwońska.

Dziś wiele argentyńskich organizacji zajmuje się twórczością Witolda Gombrowicza, a w teatrach wystawiane są dzieła artysty. 


Posłuchaj

3:20
Witold Gombrowicz – trudne początki pisarza w Argentynie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 12.43

mo/kor

Polecane