Diego Maradona – barwna postać i najlepszy piłkarz wszech czasów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Diego Maradona – barwna postać i najlepszy piłkarz wszech czasów?
Neapol po śmierci Diego Maradony Foto: shutterstock.com/Emanuele Nocerino

Diego Maradona jest uważany za jednego z najlepszych graczy w historii piłki nożnej, został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku. Maradona zdobywał wielkie trofea zarówno z reprezentacją Argentyny, jak również z niektórymi klubami, w których grał. Po zakończeniu kariery sportowej związał się z telewizją. O postaci tego wybitnego zawodnika mówiliśmy w "Trójce do trzeciej".

W Argentynie Diego Maradona jest otoczony niemal boską czcią

Poza geniuszem boiskowym Diego Maradony, jego temperament, charakter i jego ludzkie słabości powodują, że można się z nim utożsamiać. – W Argentynie Diego jest otoczony niemal boską czcią. Nieprawdopodobnie ekscytował się piłką, zawsze towarzyszyła mu masa ludzi, na stadionie Boca Juniors miał swoją prywatną lożę – mówił Gary Lineker, dziennikarz i legenda reprezentacji Anglii.

Wielka osobowość na boisku i w życiu codziennym

Maradona uosabiał to, co najlepsze i to, co najgorsze w człowieku. Doskonałą tego metaforą jest pamiętny ćwierćfinał mistrzostw świata w 1986 roku, gdy Argentyna mierzyła się z Anglią. Pierwszego gola Maradona zdobył odbijając piłkę ręką, a kilka minut później pokazał swe drugie oblicze, strzelając bramkę uznaną za najpiękniejszego gola w historii mistrzostw świata. – Diego był wielką osobowością na boisku i w życiu codziennym – mówił Robert Lewandowski po śmierci genialnego Argentyńczyka w 2020 roku.

Czytaj też:

Kochany w Argentynie i Neapolu

Piłkarz był kochany w Argentynie i Neapolu, w którym spędził siedem lat. Chłopcy otrzymywali jego imię, powstawały kapliczki, nakręcono kilka filmów o jego życiu i karierze. – Filmy o Maradonie trafiają do każdego, był bowiem postacią niezwykle barwną. Są pełne materiałów archiwalnych, oglądamy nie tylko historię tego człowieka, ale także interesujących czasów, w których przyszło mu żyć – mówił krytyk filmowy Marcin Radomski.


Posłuchaj

4:02
Diego Maradona – barwna postać i najlepszy piłkarz wszech czasów? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiału: Michał Kowarski
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 12.31

mo/kor

Polecane