Muzyczna pocztówka z Lizbony

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyczna pocztówka z Lizbony
Królowa fado Amalia RodriguesFoto: PAP/EPA/JOAO PAULO TRINDADE

To wydanie audycji było w całości poświęcone muzyce związanej z Lizboną. Wystąpiły m.in. legendy gatunku fado – Amalia Rodrigues i Carlos do Carmo.

Urlop poprzedzający 107. edycję "Konstelacji M." jej gospodarz Mateusz Tomaszuk spędził w Lizbonie, czyli  jak to ujął  "mieście, w którym czuć ten specyficzny klimat nostalgii, ale także melancholii tak bardzo związanej z kontemplacją przemijania". Wśród odwiedzonych przez niego miejsc było muzeum poświęcone muzyce fado, z którego przywiózł płytę Amalii Rodrigues.

Urodzona w 1920 roku śpiewaczka uważana jest za najwybitniejszą przedstawicielkę tego gatunku, tak bardzo związanego z Lizboną. Pochodziła z ubogiej lizbońskiej rodziny, a u szczytu swej popularności miała okazję koncertować m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie, Los Angeles i Nowym Jorku. Wydała kilkadziesiąt płyt, a po jej śmierci w 1999 roku w Portugalii ogłoszono trzydniową żałobę. Jej prochy spoczywają w Panteonie Narodowym.

W historii fado zapisał się też urodzony w 1939 roku Carlos Manuel de Ascenção do Carmo de Almeida, występujący jako Carlos do Carmo. Zasłynął on z łączenia tego stylu z innymi gatunkami, takimi jak jazz czy muzyka symfoniczna. W 1976 roku reprezentował swój kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. Za swój dorobek w 2014 roku otrzymał nagrodę Latin Grammy, jako pierwszy portugalski artysta w historii.

W audycji usłyszeliśmy głosy także innych wokalistów rodem z Portugalii: Tristao de Silvy, Argentiny Santos, Marizy oraz Pedra Moutinho. Całość zakończyła zjawiskowa Melody Gardot, która wprawdzie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale ma w swym repertuarze sławiący uroki portugalskiej stolicy utwór "Lisboa".

Lista utworów:

 1. TRISTAO DE SILVA – "Lisboa e Sempre Lisboa"
 2. AMALIA RODRIGUES – "Alfama"
 3. AMALIA RODRIGUES – "Uma Casa Portuguesa"
 4. CARLOS DO CARMO – "Fado Do Campo Grande"
 5. CARLOS DO CARMO – "Lisboa, Menina E Moça"
 6. ARGENTINA SANTOS – "Duas Almas"
 7. MARIZA – "Recusa"
 8. PEDRO MOUTINHO & MAYRA ANDRADE – "Alfama"
 9. MELODY GARDOT – "Lisboa"

Posłuchaj

50:13
Muzyczna pocztówka z Lizbony (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

 

Polecane