Marcin Pospieszalski: Muzyka, która jest kopią, bardzo traci na wartości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Pospieszalski: Muzyka, która jest kopią, bardzo traci na wartości
Marcin Pospieszalski jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2022 Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W muzyce szukam autentyzmu, oryginalności, szczerości i tej emocji, która czasem dotyka nas gdzieś bardzo głęboko – mówił w Trójce Marcin Pospieszalski. Artysta jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

O otrzymaniu nominacji Marcin Pospieszalski dowiedział się, jadąc samochodem i słuchając wiadomości w Polskim Radiu. Muzyk nie ukrywa, że było to dla niego spore zaskoczenie. – Trudno mi sobie wyobrazić, jakimi torami szło rozumowanie grupy, która mnie nominowała. Musieli tę moją aktywność, której w mediach jest przecież niezbyt dużo, gdzieś znaleźć i docenić. Więc jestem bardzo zaszczycony – mówił artysta w "Trójce do trzeciej".

W uzasadnieniu nominacji dla Pospieszalskiego czytamy, m.in. że w "istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej". Rozmówca Justyny Grabarz zauważył, że wskutek dziejowych zawirowań Polacy utracili bardzo dużą część dziedzictwa kulturowego, dlatego warto chronić każdy jego ślad. Natomiast zamiłowanie do polskiej tradycji wpoił mu ojciec, który był architektem. – Był człowiekiem, który myślał nowocześnie, ale ślady przeszłości były dla niego bardzo ważne – opowiadał Marcin Pospieszalski.

"Zawsze szukam autentyzmu"

Jednym z jego przewodników po świecie muzyki tradycyjnej był starszy brat Jan Pospieszalski, który kiedyś prowadził w TVP program zatytułowany "Swojskie klimaty". Właśnie dzięki niemu Marcin poznał Stanisława Stępniaka, niewidomego muzyka z Wieniawy, specjalizującego się w grze na harmonii. – Był mistrzem, który nam przekazywał całą swoją wiedzę. Nawet nasze dzieci uczył grania melodii, które miały po kilkaset lat. Uświadomiliśmy sobie, że to jest coś bardzo cennego, trzeba o to dbać i przekazywać to.  

Oprócz muzyki tradycyjnej Marcin Pospieszalski ma w artystycznym portfolio również takie gatunki jak jazz czy rock. Współpracował m.in. z zespołami Armia, Tie-Break, Young Power oraz Arka Noego. Wspólnym mianownikiem twórczości wszystkich tych artystów jest, jego zdaniem, autentyczność. – Muzyka, która jest kopią czegoś, według mnie bardzo traci na wartości. Zawsze szukam autentyzmu, oryginalności, szczerości i tej emocji, która czasem dotyka nas gdzieś bardzo głęboko. Jeśli tego nie ma, to odchodzę dalej – stwierdził gość audycji.


Posłuchaj

7:08
Marcin Pospieszalski: Zawsze szukam autentyzmu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Marcin Pospieszalski (muzyk)
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 14.39

kc/kor

Polecane