Barcelona – nowoczesna metropolia i znakomita piłkarska drużyna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barcelona – nowoczesna metropolia i znakomita piłkarska drużyna
Sagrada Familia to architektoniczna perła BarcelonyFoto: PAP/APA/Franz Neumayr

Barcelona to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii i jedno z najciekawszych miejsc w Europie. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, w której przenikają się style i epoki. Dostrzeżemy w niej wiele zabytków stworzonych przez słynnego architekta Antonio Gaudíego. O związkach miasta z piłką nożną opowiedział w Trójce Filip Kubiaczyk, autor książki "Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii". 

Robert Lewandowski – "ambasador" Polski w Hiszpanii

Od momentu transferu Roberta Lewandowskiego do FC Barcelony w Polsce wzrosło zainteresowanie meczami tego katalońskiego klubu i podróżami, aby poznać to piękne miasto. Katalończyków czasami w języku hiszpańskim określa się słowem "polaco". – Ma ono negatywny wydźwięk, jednak Robert Lewandowski jako Polak w Katalonii nadaje temu określeniu inne znaczenie, na jego cześć powstają już piosenki na Camp Nou. Zaczyna się od piłki nożnej, a wśród Polaków za tym idzie chęć poznawania kultury Katalonii  mówił Filip Kubiaczyk.

Każdy turysta chce odwiedzić Camp Nou

Dodał, że w Barcelonie na każdym kroku czuć, że jesteśmy w mieście wielkiego, znanego piłkarskiego klubu. – Bardzo wiele osób chodzi w charakterystycznych koszulkach, pamiątki można nabyć właściwie w każdym zakątku. Stadion i połączone z nim muzeum znajdują się w centrum miasta, oprócz zabytków Barcelony każdy turysta chce odwiedzić Camp Nou – powiedział.

Czytaj też:

Polacy w Hiszpanii cieszą się dobrą opinią

Gość Trójki zauważył, że jako Polacy w Hiszpanii zawsze cieszyliśmy się dobrą opinią. – Jesteśmy uważani za ludzi kulturalnych, pracowitych, miłych i sympatycznych. Nasza kultura i historia jest coraz bardziej popularna w Katalonii, to działa w obie strony – stwierdził. 

Posłuchaj

11:15
Barcelona – nowoczesna metropolia i znakomita piłkarska drużyna (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

FC Barcelona – legendarny klub piłkarski

123 lata temu powstała jedna z najlepszych drużyn piłkarskich na całym świecie – FC Barcelona. Historię legendarnego klubu, największych zwycięstw i porażek, a także największych gwiazd, które grały w drużynie Barcelony, w swoim materiale przedstawił Michał Kowarski.


Posłuchaj

4:41
123 lata temu powstała jedna z najlepszych drużyn piłkarskich na całym świecie – FC Barcelona (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: dr hab. Filip Kubiaczyk (autor książki "Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii")
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 6.50, 12.37

mo/kor

Polecane