Paweł Szefernaker: trzeba zbadać skalę rosyjskich wpływów na polskie bezpieczeństwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Szefernaker: trzeba zbadać skalę rosyjskich wpływów na polskie bezpieczeństwo
Paweł Szefernaker mówił w Programie 3 Polskiego Radia o propozycji komisji ds. rosyjskich wpływów w PolsceFoto: twitter.com/MSWiA_GOV_PL

– Potrzebne są narzędzia i procedura administracyjna, w której będzie można podjąć skuteczne działania – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker o pomyśle powołania komisji ds. wyjaśnienia rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział przedstawienie projektu ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez polski rząd w latach 2007-2022. Jarosław Kaczyński podkreślił, że powołana komisja nie będzie komisją śledczą, lecz zostanie stworzona na wzór tej, która zajmowała się sprawą reprywatyzacji w Warszawie. W "Trójkowym komentarzu dnia" do sprawy odniósł się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

"Trzeba zbadać skalę rosyjskich wpływów"

Gość Polskiego Radia wyjaśnił, że komisja ma obejmować okres rządów nie tylko opozycji, ale też obecnego obozu rządzącego, bo – jak stwierdził – nie chodzi o jedną kadencję czy o jeden rząd. – To kwestia wielu kadencji polskiego parlamentu. Wymaga to zbadania skali wpływu rosyjskiego na funkcjonowanie Rzeczypospolitej Polskiej. Wciąż nie jest jasne, jak to przez lata wyglądało – mówił Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA stwierdził, że jest szereg wątpliwych i kontrowersyjnych decyzji różnych polityków, które nie zostały należycie wyjaśnione opinii publicznej, a także wiele kontraktów, które mogły być potencjalnie zawierane pod wpływem Rosji. Pytany o to, którzy politycy mogli takie decyzje podejmować, odparł, że "nie chce ferować wyroków", bo chciałby, aby prace komisji były przez Polaków oceniane jako merytoryczne, a nie polityczne.

"Komisja będzie miała odpowiednie narzędzia"

– Potrzebne są narzędzia i procedura administracyjna, w której konkretne działania będzie można podjąć, aby móc skutecznie działać. Choćby ta komisja ds. reprywatyzacji w Warszawie  bo mechanizm ma być ten sam  pokazała, że tylko w taki sposób jesteśmy w stanie skutecznie, mając procedurę administracyjną, wskazać pewne patologie, które w życiu publicznym się pojawiają i odwrócić je w pewien sposób, jeśli jest taka możliwość. Stąd też to rozwiązanie komisji, które zostało dziś zaproponowane  podkreślił Szefernaker.

Wiceminister zauważył także, że w komisji zasiadać będą nie tylko politycy, ale też niezależni eksperci.

Czytaj również:

Posłuchaj

9:38
Paweł Szefernaker o komisji weryfikacyjnej ds. rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Paweł Szefernaker (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 18.10

IAR/jmo/kc/kor

Polecane