Erazm Humienny i jego historia. "Spłacam dług wdzięczności" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Erazm Humienny i jego historia. "Spłacam dług wdzięczności"  [POSŁUCHAJ]
Jak przekonuje wszyscy zasługują na drugą szansęFoto: Shutterstock/Roman Bodnarchuk

Czy przypadek rządzi naszym życiem? Erazm Humienny nie był "grzecznym chłopcem". Dzieciństwo miał niełatwe, w PRL-u zaangażował się w działalność opozycyjną, kolportując wydawnictwa drugiego obiegu, za co był wielokrotnie karany. Trafił także do więzienia. Po zmianach, jakie przyniósł upadek komunizmu, wielu jego znajomych weszło do polityki, on poświęcił się pomocy potrzebującym. 

– Spłacam dług wdzięczności Bogu, ludziom, tym, którym się nie udało, bo mi się udało. To też tak było, że mogłem być po drugiej stronie. Jak musiałem wyjechać z Wrocławia, przez miesiąc, półtora spałem po klatkach schodowych, salach gimnastycznych w Gdańsku, bo nie miałem, gdzie spać. Chodziłem do pracy i do szkoły – wspomina bohater reportażu. W tamtym czasie nie istniały schroniska dla osób w kryzysie bezdomności, samo pojęcie bezdomności nie funkcjonowało. Fakt, że przez pewien okres swojego życia, ponad 40 lat temu, był bezdomny, został mu uzmysłowiony niedawno przez osobę znajdującą się obecnie w podobnej sytuacji, w jakiej on znajdował się wtedy.

Erazm Humienny to szef Stowarzyszenia Pomocy "Ludzie Ludziom". Organizacja prowadzi ośrodek pomocy ludziom, który opuszczają zakłady penitencjarne. Bohater reportażu podkreśla, że każdemu należy się szansa, jednak ci, którzy trafiają do prowadzonego przez niego domu socjalnego, muszą spełnić pewne warunki, bo, jak przekonuje, tylko w ten sposób mogą wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Dotyczy to m.in. rzeczy prostych, jak utrzymanie porządku i sprzątanie, co w części podobnych instytucji nie należy do obowiązków korzystających z pomocy osób.

 Przeczytaj także:

Jak mówi rozmówca Magdy Skawińskiej, zanim przyszli podopieczni fundacji wyjdą na wolność, nawiązują współpracę ze stowarzyszeniem. W tym czasie są bardziej skłonni do deklaracji czy dzielenia się swoją historią. Po opuszczeniu zakładu karnego motywacja często ulega osłabieniu. Jak zatem udaje mu się nawiązywać z nimi relację?

Posłuchaj

34:42
Erazm Humienny o swojej drodze do pomagania innym. Działalność Stowarzyszenia Pomocy "Ludzie Ludziom" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Ludzie ludziom"
Autorka reportażu: 
Magda Skawińska
Data emisji: 
28.11.2022
Godzina emisji: 
22.06

gs/kor

Polecane