Zamek Ogrodzieniec – niesamowity plan filmowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Ogrodzieniec – niesamowity plan filmowy
Zamek w OgrodzieńcuFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Imponujący i malowniczo położony Zamek Ogrodzieniec to jedna z warowni na szlaku Orlich Gniazd. Dawniej ważna budowla obronna, dziś jego piękno doceniają turyści i filmowcy, stawał się bowiem planem filmowych i serialowych produkcji, m.in. "Wiedźmina". W "Trójce po królewsku" o Zamku Ogrodzieniec rozmawiali Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Malownicze położenie na Szlaku Orlich Gniazd

To jedne z największych i najpiękniejszych zamkowych ruin w Polsce. Ogrodzieniec jest położony wśród jurajskich ostańców na Szlaku Orlich Gniazd. Jego urok przyciąga filmowców nie tylko z Polski, ale i całego świata.  Historia zamku sięga drugiej połowy XIV wieku. Zawdzięczamy go królowi Kazimierzowi Wielkiemu, później warownia należała do wielu rodzin, została rozbudowana przez Bonerów i Firlejów. Wzmocniono część obronną, powstał bastion, krużganki, które ułatwiały komunikację i umocniono wjazd – powiedział Marek Gaworski

Czytaj też:

Ogrodzieniec jako plan filmowy

Dodał, że zamek "zagrał" w wielu filmach.  Moda na to miejsce wróciła w ostatnim czasie, ale nie zapominajmy, że Ogrodzieniec można było podziwiać lata temu w "Janosiku" i "Zemście". Położenie i ogrom tego zamku zwraca uwagę reżyserów. Jesienno-zimowa pora odkrywa potencjał tego miejsca, w tym roku odbywa się kolejna edycja Ogrodzienieckiej Twierdzy Światła, podczas której można podziwiać iluminacje związane z zamkowymi legendami  zaznaczył.

Opowiedział również o Stanisławie Warszyckim, który był właścicielem Ogrodzieńca pod koniec XVII wieku. – Wzbudzał postrach, a legenda mówi, że nie zmarł śmiercią naturalną, lecz został porwany przez diabły do piekła. Do zamku wraca pod postacią czarnego psa – mówił gość Trójki.


Posłuchaj

4:07
Zamek Ogrodzieniec – niesamowity plan filmowy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 9.40

mo/kor

Polecane