Ksiądz Mariusz Lach: teatr to ważne narzędzie komunikowania się ze światem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ksiądz Mariusz Lach: teatr to ważne narzędzie komunikowania się ze światem
– Zauważyłem, że teatr może być ważnym i bardzo konkretnym narzędziem do budowania relacji – mówił gość "Trzech gramów Redbada"Foto: Shutterstock/guruXOX

Niedostanie się chociażby na wymarzony kierunek studiów – jakim niewątpliwie jest aktorstwo – niczego nie wyklucza. Posiadanie innych pasji, oprócz chęci występowania na teatralnych deskach, też nie powinno być dla nas żadnym problemem.

– Jeszcze w seminarium działałem w ruchach ewangelizacyjnych: chciałem innym ludziom głosić prawdę wiary, prawdę Chrystusa. Wtedy, w latach 80. i 90. już się dobrze rozwijała muzyka chrześcijańska – był Malejonek, Tymoteusz, wiele innych gwiazd. A teatry były słabiutkie: wyszła jedna-dwie osoby, scenka o Jezusie, który musi być w albie z przypiętym czerwonym sercem, żeby wszyscy widzieli, i najlepiej, żeby miał długie włosy... Czyli tzw. cepelia – opowiada salezjanin ks. Mariusz Lach, założyciel Teatru ITP, sceny studenckiej w Lublinie, która działa już 21 lat. – Oczywiście nie mam nic przeciwko takim rzeczom, które są ważne na pewnym etapie, ale stwierdziłem, że chcę, aby nas traktowano poważnie. I zacząłem kursy, szkolenia, warsztaty teatralne. Gdy przyszedłem na KUL, miałem pragnienie, aby coś zrobić. I był to spektakl „Perła” oparty na przypowieści biblijnej, oczywiście jako teatr ruchu, bez słów, więcej działania, nasze wyobrażenia i przeróbki tego tekstu. To była nasza pierwsza próba i na „Kulturaliach” okazało się, że jest fajny odbiór. Więc zrobiliśmy kolejny – wspomina.

cŻe teatr mówi mi o świecie i ja dzięki teatrowi odkrywam świat, poznaję różnych ludzi. I nagle oczy mi się otwierają, bo dookoła jest tyle świetnych treści – wskazuje Trójkowy gość. – Dotąd były to książki, film, a teraz jest też teatr. Ale jako narzędzie, bo nie jestem tylko odbiorcą, ale mogę współtworzyć i wchodzę w jakąś inną zupełnie przestrzeń. I gdy to mnie dotknęło, to chciałem tym zarazić innych ludzi – tłumaczy.


Posłuchaj

46:18
Teatr - narzędzie do komunikowania się ze światem (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: 
Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: 
ks. Mariusz Lach (salezjanin, założyciel Teatru ITP, sceny studenckiej w Lublinie)
Data emisji:
27.11.2022
Godzina emisji:
14.09

pr/kor

Polecane