Andrzej Konopka, człowiek, który boi się stand-upu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Konopka, człowiek, który boi się stand-upu
Andrzej KonopkaFoto: PAP/Leszek Szymański

Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz zapraszają do świata teatru. W audycji "W antrakcie" rozmawiają z przedstawicielami świata sztuki, prezentują teatralne nowości oraz radzą, jak kulturalnie spędzić czas. Tym razem m.in mówiły stand-upie Andrzeja Konopki "Czarny papież" oraz gościły artystę w programie.

Już na początku rozmowy padła sugestia, że Andrzej Konopka nie boi się stand-upu. – Oczywiście, że się boję – odpowiedział. – Stand-up, jak wiadomo, polega na tym, że facet albo facetka wychodzi na scenę z mikrofonem i przez godzinę czy półtorej nawija. Jest to więc duże obciążenie, duża odpowiedzialność, jak w każdej sytuacji, kiedy aktor jest sam na scenie i nie może się schować za scenografię bądź partnera, który np. przejmuje pałeczkę na scenie i ciągnie spektakl do przodu – tłumaczył.

– To jest duże obciążenie i tego się bałem – dodał, nawiązując do "Czarnego papieża", hipnotycznego stand-upu, którego premiera miała niedawno miejsce w stołecznym teatrze Rampa. Jego bohaterem jest gwiazda telewizji lat 90., charyzmatyczny, przyciągający przed ekrany telewizorów miliony ludzi uzdrowiciel – Anatolij Kaszpirowski.

Ten stand-up, który jest inspirowany książką Gabriela Michalika "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy", bardzo pozytywnie oceniła Malwina Kuydowicz. – Było niesamowicie. Andrzej Konopka najpierw powrócił do lat 90. (…) Udało mu się też sprytnie nawiązać do postrzegania dzisiejszych mediów – wskazywała. Choć z drugiej strony sugerowała, że całość lepiej wypadła na mniejszej scenie: – Zabrakło mi trochę kameralności. Ten teatr [Rampa] jest po prostu duży i to było wyzwanie – oceniała.

– Jeżeli pani nie widziała, że się bałem, to bardzo się cieszę. Mam frajdę z takich wyzwań: im większy ciężar i stres przed spektaklem, tym większa satysfakcja po, kiedy to wszystko się uda – mówił Trójkowy gość. – Mam dużą satysfakcję z tego, jak wchodzę w reakcję z widownią. To jest bardzo miłe, ale też potrafi być deprymujące, bo nie zawsze ta widownia jest otwarta i chętna do tego, żeby tworzyć ze mną spektakl – zdradził.

 

Ponadto w audycji

  • "Życie Pani Pomsel" Christophera Hamptona w reżyserii Grzegorza"Małeckiego w Teatrze Polonia, czyli przejmujący monodram Anny Seniuk o pewnej stenotypistce, historii nazizmu i mechanizmach manipulacji w jednym

  • Spektakl "Erazm" – reż. Anna Smolar Nowy Teatr Warszawa, postoperowy portret ojca humanizmu – Erazma z  Rotterdamu

  • Co słychać w… Norbert Rakowski – dyrektor Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu


Posłuchaj

51:21
Andrzej Konopka o swoim stad-upie "Czarny papież ("W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 26.11.2022
Godzina emisji: 12.05

pr/kor

Polecane