Lublin – schody straszą wyglądem po kontrowersyjnym myciu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lublin – schody straszą wyglądem po kontrowersyjnym myciu
Lubelskie schody przed czyszczeniemFoto: Marek Szymanski/REPORTER

Była instalacja artysty Leona Tarasewicza, zostały wyszczerbione stopnie – to efekt wyczyszczenia reprezentacyjnych schodów przed Zamkiem Lubelskim za pomocą myjki ciśnieniowej. Teraz schody czeka renowacja.

W ramach odbywającego się we wrześniu festiwalu Open City Leon Tarasewicz pomalował schody prowadzące z Placu Zamkowego do Muzeum Narodowego w Lublinie. Czerwono-zielone barwy instalacji artystycznej nawiązywały do tragicznej historii tego miejsca. Zgodnie z planem, dzieło zostało ostatnio usunięte, jednak odpowiedzialna za to firma czyszcząca przyłożyła się do zadania tak gorliwie, że schody zaczęły straszyć swym wyglądem.

– W wyniku czyszczenia wodą wypłukały się brudy spod stopnic i spoin, i schody przypomniały nam o tym, jak bardzo są szczerbate – stwierdził Piotr Franaszek, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża". Zapewnił, że ubytki, które powstały na skutek czyszczenia, organizator festiwalu uzupełni, "nawet z pewną górką".

Mieszkańcom Lublina nie podoba się to, co widzą w tej chwili przed Zamkiem, jednak Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków twierdzi, że schody były w kiepskim stanie jeszcze zanim za ich ozdabianie zabrał się Leon Tarasewicz. – I zdjęciowo, i tekstowo stan zachowania schodów przed podjęciem tej akcji został określony. Można go określić jako zły, powiedzmy dostateczny – powiedział w Trójce Dariusz Kopciowski.

Konserwator dodał, że w niedalekiej przyszłości reprezentacyjnym schodom Lublina należy się generalny remont.


Posłuchaj

3:08
Schody przed Zamkiem Lubelskim straszą wyglądem po kontrowersyjnym myciu (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: 
Rafał Tomański
Autor materiału reporterskiego: 
Filip Karman
Data emisji: 
25.11.2022
Godzina emisji: 
16.50

kc/kor

Polecane