Ukraina bez wody i prądu, Rosja "brudna i ciemna"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraina bez wody i prądu, Rosja "brudna i ciemna"
Ludzie zgromadzeni w "Punkcie niezłomności" w KijowieFoto: PAP/Vladyslav Musiienko

Ukraina, pozbawiona przez rosyjskie bombardowania prądu, wody i ogrzewania, nie traci ducha. Ludzie spotykają się w organizowanych przez władze miast punktach, gdzie mogą skorzystać z podstawowej pomocy i utwierdzić się w przekonaniu, że "to Rosja jest brudna i ciemna".

Po środowym zmasowanym ataku rakietowym Rosji znaczna część Ukrainy zmaga się z bakiem prądu, wody i ogrzewania. Choć w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj stopniowo wychodzi z blackoutu, sytuacja wciąż jest bardzo trudna. Większość ukraińskich miejscowości musi korzystać z generatorów prądu, które są w tej chwili jednymi z najbardziej poszukiwanych urządzeń za naszą wschodnią granicą.

Choć, szczęśliwie, w ostrzale nie ucierpiała żadna ze znajdujących się na Ukrainie elektrowni atomowych, brak prądu bardzo utrudnia codzienne życie mieszkańców tego kraju. Trudno jest kupić podstawowe artykuły spożywcze, prawie niemożliwe jest płacenie kartą, a z drugiej strony gotówki nie można pobrać z bankomatów, ani wymienić waluty w kantorze.

Wyspy nadziei

W ukraińskich miastach służby zorganizowały "Punkty niezłomności", w których można doładować telefon czy laptopa, podgrzać wodę do picia lub otrzymać darmowy posiłek. – Wiele osób tam przychodzi. Dla nich to jedyne miejsce, gdzie mogą pracować online i nie stracić pracy. Są tam generatory i internet od Starlink. Matki mogą przygotowywać jedzenie dla niemowląt, a dzieci mają się gdzie bawić – opowiada dziennikarka z Odessy.  

Kobieta dodaje, że w takich miejscach ludzie spotykają się też po to, żeby porozmawiać i dodać sobie wzajemnie otuchy. – Ludzie mówią, że nieważne jak ciężko będzie, Ukraińcy się nie poddadzą. I choć teraz Ukraina jest pozbawiona prądu i wody, to Rosja jest brudna i ciemna.

W Parlamencie Europejskim powstała inicjatywa "Generatory Nadziei", której celem jest zapewnienie Ukrainie generatorów prądu. Agregaty mają pomóc w utrzymaniu funkcjonowania podstawowych obiektów, dostarczając energię do szpitali, szkół, obiektów wodociągowych, ośrodków pomocy humanitarnej i schronów. Prezydent Zełenski podziękował władzom PE i "wszystkim przyjaciołom w Unii Europejskiej", którzy dołączyli się do tej kampanii.


Posłuchaj

2:41
Ukraina bez prądu (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: 
Rafał Tomański
Autor materiału reporterskiego: 
Vołodymir Garmatiuk (Redakcja PR dla Ukrainy)
Data emisji: 
25.11.2022
Godzina emisji: 
15.49

kc/iar/kor

 


Polecane