Marika: ukończenie polonistyki pomaga mi w karierze

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Marika: ukończenie polonistyki pomaga mi w karierze
MarikaFoto: Łukasz Pęcak

Nie planowała zostać profesjonalną wokalistką, inspirują ją artyści ze skrajnie odmiennych kręgów muzycznych, a myśl o operacjach plastycznych wzbudza u niej niechęć – tego wszystkiego można było się dowiedzieć o Marice z jej rozmowy z Mateuszem Krautwurstem.

– Absolutnie nie przypuszczałam, że będę artystką sceniczną i będę w życiu zajmować się w zasadzie tylko muzyką – tak o początkach swej kariery mówiła Marika, która pierwsze kroki na scenie stawiała jako wokalistka zespołu Bass Medium Trinity. Nie traktowała tego jednak w kategoriach pracy. – Dla mnie to była zabawa, odpał. Gdy wracałam na święta do domu z Poznania, gdzie studiowałam, to mój dziadzio mówił: "Światem chodzisz, ten świat ci nic nie da. Przygotowujesz się do pięknego zawodu, porządnej pracy. Po co się tak włóczysz po świecie? Te koncerty, hałas…".

Grupa odniosła na tyle duży sukces, że Marika zdecydowała się pozostać na scenie, nie zaniedbując przy tym studiowania polonistyki i teatrologii. Dziś uważa, że ukończenie uczelni o takim profilu procentuje w jej muzycznej karierze. – Literatura i poezja, którą przeczytałam, na początku mi trochę przycinały pęd, bo wydawało mi się, że wszystko, co ja piszę, jest nie dość dobre. Ale w sumie to mnie bardzo dobrze wysterowało do tego, żebym robiła dziś to, co robię, czyli pisała piosenki – mówiła rozmówczyni Mateusza Krautwursta.

Mnóstwo gatunków w jednym miejscu

Jej debiutancka solowa płyta "Plenty" z 2008 roku zawierała mieszankę wielu różnych stylów. Wpłynął na to szeroki wachlarz zainteresowań muzycznych Mariki, która równie chętnie sięgała po twórczość Eryki Badu, zespołów Kaliber 44 czy Hey oraz Grzegorza Turnaua. Jej najnowszy album, który ma mieć premierę w przyszłym roku, będzie utrzymany w tanecznych rytmach, ale pełen wielogatunkowych smaków. – Chyba nie potrafię uwolnić się od tego eklektyzmu – przyznała wokalistka.

Pierwszy singiel promujący płytę "Cykl" nosi tytuł "Patataj". W jego tekście Marika deklaruje niechęć do upiększania swojego ciała za wszelką cenę, na przykład z pomocą chirurgii plastycznej. – Moim zdaniem problem z samoakceptacją i chęcią bycia zaakceptowanym przez środowisko istnieje od zawsze, od początków cywilizacji. Natomiast nigdy wcześniej nie było w arsenale tak radykalnego środka, jakim jest chirurgia plastyczna, która jest dostępna od ręki, przystępna cenowo i jest na znakomitym poziomie – mówiła artystka. Zaznaczyła przy tym, że w piosence nie krytykuje ludzi, którzy korzystają z takich usług, bo sama kiedyś rozważała chirurgiczną korektę nosa.


Posłuchaj

50:09
Marika: ukończenie polonistyki pomaga mi w karierze (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Marta Kosakowska  skrócone CV

41-letnia Marika jest obecna na polskiej scenie muzycznej od dwudziestu lat. Debiutowała fonograficznie w 2004 roku albumem "Mówisz i masz", wydanym wspólnie z zespołem Bass Medium Trinity. Jej solowy debiut, pod tytułem "Plenty", ukazał się cztery lata później. Jest uważana za prekursorkę reggae-dancehall w Polsce, ma też na swym koncie gościnny udział w nagraniach takich artystów jak Numer Raz, Abradab czy De Mono. Jej ostatni, jak dotąd, studyjny album miał premierę w 2015 roku i był zatytułowany imieniem i nazwiskiem wokalistki – "Marta Kosakowska".  

Oprócz działalności scenicznej Marika ma na koncie pracę w charakterze dziennikarki radiowej i jurorki popularnego talent-show. Wydała również książki "Antydepresanty" i "Pożegnanie z Wesołą", a tekst jej piosenki "Idziemy w noc" trafił do podręcznika języka polskiego adresowanego do szkół podstawowych.

Lista utworów:

 1. Bass Medium Trinity – "Rasta"
 2. Marika – "Patataj"
 3. Marika – "Moje serce"
 4. Marika ft. Gooral – "A jeśli to ja"
 5. Marika – "Stop akustycznie (Live)"
 6. Fabijański ft. Marika – "Szlagier (prod. Ńemy)"
 7. Marika, O.S.T.R. – "Esta Festa (Remix)"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor

Polecane