Jesienna chandra – jak z nią walczyć i wygrywać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jesienna chandra – jak z nią walczyć i wygrywać?
Jesienią częściej dopada nas chandraFoto: shutterstock/everst

Więcej światła, ruchu i pozytywnego nastawienia – to sposoby na jesienną chandrę, zalecane przez specjalistów. Kiedy jednak pojawiają się symptomy poważniejszej sezonowej depresji, lepiej skorzystać z pomocy lekarza.

Szybko zapadający zmierzch i niskie temperatury sprawiają, że jesienią obniża się nasze samopoczucie. Pokazują to również badania naukowe, z których wynika, że tzw. depresja sezonowa dotyka tylko 1,5 procent mieszkańców Florydy, za to w Norwegii odsetek ten sięga 10 procent. Nam zdecydowanie bliżej do Norwegów, bo na tę przypadłość uskarża się co dwunasty Polak.

Niechęć do opuszczania norki

Dane statystyczne znajdują potwierdzenie w obserwacjach dr Beaty Rajby, której pacjenci wraz z nadejściem jesieni często zaczynają czuć się gorzej i narzekają na spadek energii życiowej. Goszcząca w "Trójce przed południem" psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zaznaczyła jednak, że takie objawy nie muszą świadczyć o nadchodzącej depresji. Jako ssaki mamy bowiem prawo do jesiennego spowolnienia. – Wszystkie zwierzęta, które żyją w naszym klimacie, doznają spadku energii. Przestają się rozmnażać, nie są tak ruchliwe, mniej wychodzą z norek – tłumaczyła rozmówczyni Witolda Lazara.

Jednym ze sposobów na walkę z jesienną chandrą jest dostarczenie sobie dodatkowej ilości światła, odpowiada ono bowiem za wytwarzanie melatoniny, która reguluje naszą aktywność dobową. Czasem wystarczy po prostu włączyć więcej oświetlenia w domu, ale gdy pojawiają się objawy sezonowej depresji, lekarze – oprócz przepisania tabletek – zalecają pacjentom specjalistyczną terapię światłem. Odbywa się ona z pomocą urządzeń elektrycznych "udających" słońce.

Oczekiwać dobrego

Osobom skarżącym się na obniżenie nastroju dr Beata Rajba zasugerowała, aby nie ograniczać się wyłącznie do naświetlania, bo równie ważne są takie czynniki jak ruch, odpowiednia dieta i pozytywne nastawienie do życia. – Codzienne rano, wychodząc z domu, możemy oczekiwać czegoś złego i zabierać swój umysł na spacer po różnych czarnych scenariuszach. Ale możemy też nastawić się na coś dobrego.


Posłuchaj

5:31
Jak walczyć z jesienną chandrą? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Beata Rajba (psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej)
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 11.45

kc/kor


Polecane