Jerzy Kalina i Michał Bogucki w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Kalina i Michał Bogucki w "Trójce pod Księżycem"
Jerzy Kalina podczas uroczystego otwarcia instalacji jego autorstwa „Zatrute źródło” w Muzeum Narodowym w Warszawie.Foto: Andrzej Lange / PAP

Jednym z najbardziej awangardowych artystów późnego PRL-u był Jerzy Kalina, autor rozmaitego typu akcji społecznych. On też brał udział w wydarzeniach późniejszych.

Stan wojenny i reakcja nań artystów drugiego obiegu zaowocowały wystawami "kontestatorskimi". Artyści chcieli czynnie dać wyraz swej antyczerwonej postawie. Niepokornych zorganizował krytyk sztuki Janusz Bogucki przy współpracy żony Niny Smolarz, fotografki.

Pierwsza ważna wystawa "kuratorska" odbyła się w 1983 roku w kościele przy Żytniej, zniszczonym w Powstaniu Warszawskim, odbudowywanym z ruin na miejscu od lat nieistniejącej świątyni. "Znak Krzyża" to było wydarzenie nieporównywalne do żadnego innego. Udział brali wybitni artyści reprezentujący rozmaite nurty. Nie zabrakło nawet konceptualistów i abstrakcjonistów.

Jest okazja, by przypomnieć tamte wydarzenia i atmosferę. W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jest wystawa dwóch pokoleń Boguckich: ojca, Janusza Boguckiego i syna, Michała ("Spotkanie czasów").

Gośćmi Moniki Małkowskiej byli: Jerzy Kalina, artysta wizualny, autor wielu wystąpień wizualno-performatywnych; Michał Bogucki, artysta, syn Janusza Boguckiego, autor wystawy "Spotkanie czasów" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (19.11.22 – 08.01.23).

Posłuchaj

1:55:23
Jerzy Kalina i Michał Bogucki w "Trójce pod Księżycem" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 0.05

mm/zch

Polecane