Chęciny – tutaj często bywali królowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chęciny – tutaj często bywali królowie
Zamek w ChęcinachFoto: Polskie Radio

Zamek w Chęcinach był warownią chętnie odwiedzaną przez królów, przez jakiś czas zdeponowane były tutaj skarbiec koronny i kościelne kosztowności. W "Trójce po królewsku" o zamku opowiadali Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Jedna z wizytówek województwa świętokrzyskiego

Malowniczo położony zamek w Chęcinach zwraca na siebie uwagę, ruiny królewskiej warowni górują nad miasteczkiem. – Zamek jest jedną z wizytówek województwa świętokrzyskiego. Jego powstanie z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski, określa się na przełom XIII i XIV wieku. Dzięki swemu usytuowaniu był miejscem częstych zjazdów rodzin rycerskich, Władysław Łokietek postanowił przenieść tutaj skarbiec koronny, który potem powrócił na Wawel – opowiadał Marek Gaworski.

Królowie częstymi gośćmi

Zamek w Chęcinach był bardzo chętnie odwiedzany przez królów. – Tak się działo począwszy od Władysława Łokietka, przez Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę. Właśnie tam królowa Bona zgromadziła wielkie skarby, które podobno zostały wywiezione do nowej siedziby we Włoszech – mówił gość Trójki.

Czytaj też:

Duch królowej Bony szuka zaginionych skarbów

Dodał, że na początku XVII wieku twierdza została podpalona w czasie rokoszu Zebrzydowskiego, w tamtym okresie wiele polskich budowli zostało zniszczonych podczas wojny trzydziestoletniej. – Po trzecim rozbiorze Polski zamek zaczął popadać w ruinę, ale na szczęście obecnie jest zabezpieczony i udostępniony turystom. Jedna z legend mówi, że część skarbów królowej Bony zatonęła, gdy pod ciężarem wozów zarwał się most na Nidzie. Duch królowej powraca do Chęcin w ich poszukiwaniu – powiedział Marek Gaworski.


Posłuchaj

3:45
Chęciny – tutaj często bywali królowie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 9.37

mo/kor

Polecane