Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?
Grafika obrazująca ciąg liczb FibonacciegoFoto: Shutterstock/robin.ph

Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".

Trzeba było policzyć króliki

Ciąg Fibonacciego jest znany m.in. z powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci" i spędza sen z powiek fanom mistycznych teorii spiskowych. Słynny ciąg powstał jednak z potrzeby... policzenia królików. – Fibonacci postanowił rozważyć problem wzrostu liczebności króliczej populacji. Mamy jedną parę młodych królików, a potem okazuje się, że liczba kolejnych króliczych par spełnia pewną regułę. Jeśli chcemy się dowiedzieć, ile par będzie w roku piątym, wystarczy zsumować ich liczbę w roku czwartym i trzecim – mówił dr Wojciech Kozłowski, matematyk z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Grecki złoty podział

Taki mechanizm jest często spotykany w przyrodzie. Od starożytności artyści tworzyli sztukę, opierając się na tym ciągu. – Wyobraźmy sobie odcinek, który dzielimy na dwie różne części. Dla Greków złoty podział był następujący: stosunek długości całego odcinka do większej jego części jest taki sam, jak stosunek dłuższego do krótszego. Okazuje się, że tysiąc lat przed Fibonaccim w utworach hinduskich poetów pojawiały się rzeczy tworzone za pomocą tej reguły. Chodziło o stworzenie czegoś nowego przez dodanie dwóch poprzednich rzeczy – powiedział prof. Krzysztof Ciesielski, popularyzator matematyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Posłuchaj

3:52
Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pracochłonne testy pierwszości liczb

Obecnie ciąg Fibonacciego to przede wszystkim informatyka. – Duża część kryptologii wykorzystuje teorię liczb. Poszukiwanie liczb pierwszych jest pracochłonne, opiera się na tzw. testach pierwszości. Jeden z nich wykorzystuje liczby Fibonacciego – mówił w Trójce mjr Krzysztof Mańk z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej.  

Ciąg liczb Fibonacciego może być sposobem na wyjaśnienie wielu zagadnień z naszego świata, nie tylko w świecie matematyki czy fizyki, ale również w muzyce.

Posłuchaj

7:46
Ciąg liczb Fibonacciego może także pomóc w poruszaniu się w świecie muzyki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O słynnym ciągu liczb mówił w Trójce również matematyk Robert Berger.


Posłuchaj

9:18
Ciąg Fibonacciego i jego zastosowania w matematyce (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Matematyka nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? Mówił o tym dr nauk ekonomicznych Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej.


Posłuchaj

8:15
Ekonomiczne zastosowania ciągu liczb Fibonacciego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Robert Berger (matematyk), Hubert Gąsiński (dr nauk ekonomicznych z Wyższej Szkoły Bankowej)
Autorzy materiałów: 
Józef NiewiarowskiPaweł Turski
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 9.41, 10.34, 11.35, 11.47

mo

Polecane