Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?
2022-11-23, 13:11 | aktualizacja 2022-11-23, 17:11
Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".
Trzeba było policzyć króliki
Ciąg Fibonacciego jest znany m.in. z powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci" i spędza sen z powiek fanom mistycznych teorii spiskowych. Słynny ciąg powstał jednak z potrzeby... policzenia królików. – Fibonacci postanowił rozważyć problem wzrostu liczebności króliczej populacji. Mamy jedną parę młodych królików, a potem okazuje się, że liczba kolejnych króliczych par spełnia pewną regułę. Jeśli chcemy się dowiedzieć, ile par będzie w roku piątym, wystarczy zsumować ich liczbę w roku czwartym i trzecim – mówił dr Wojciech Kozłowski, matematyk z Uniwersytetu Łódzkiego.
Grecki złoty podział
Taki mechanizm jest często spotykany w przyrodzie. Od starożytności artyści tworzyli sztukę, opierając się na tym ciągu. – Wyobraźmy sobie odcinek, który dzielimy na dwie różne części. Dla Greków złoty podział był następujący: stosunek długości całego odcinka do większej jego części jest taki sam, jak stosunek dłuższego do krótszego. Okazuje się, że tysiąc lat przed Fibonaccim w utworach hinduskich poetów pojawiały się rzeczy tworzone za pomocą tej reguły. Chodziło o stworzenie czegoś nowego przez dodanie dwóch poprzednich rzeczy – powiedział prof. Krzysztof Ciesielski, popularyzator matematyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Posłuchaj
Pracochłonne testy pierwszości liczb
Obecnie ciąg Fibonacciego to przede wszystkim informatyka. – Duża część kryptologii wykorzystuje teorię liczb. Poszukiwanie liczb pierwszych jest pracochłonne, opiera się na tzw. testach pierwszości. Jeden z nich wykorzystuje liczby Fibonacciego – mówił w Trójce mjr Krzysztof Mańk z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Ciąg liczb Fibonacciego może być sposobem na wyjaśnienie wielu zagadnień z naszego świata, nie tylko w świecie matematyki czy fizyki, ale również w muzyce.
Posłuchaj
O słynnym ciągu liczb mówił w Trójce również matematyk Robert Berger.
Posłuchaj
Matematyka nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? Mówił o tym dr nauk ekonomicznych Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Robert Berger (matematyk), Hubert Gąsiński (dr nauk ekonomicznych z Wyższej Szkoły Bankowej)
Autorzy materiałów: Józef Niewiarowski, Paweł Turski
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 9.41, 10.34, 11.35, 11.47
mo