Leniwie i kojąco. Klasyka i nowości w muzycznej konstelacji

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Leniwie i kojąco. Klasyka i nowości w muzycznej konstelacji
Greg Gonzalez (Cigarettes After Sex)Foto: PAP/EPA/Balazs Mohai

W tym wydaniu "Konstelacji M." usłyszeliśmy zarówno klasyczne utwory grupy The Beatles, jak i świeżutkie nagrania m.in. w wykonaniu formacji Cigarettes After Sex. W rolę prowadzącej wcieliła się wyjątkowo Justyna Grabarz.

Gospodarz i pomysłodawca "Konstelacji M." Mateusz Tomaszuk udał się w tym tygodniu na zasłużony urlop, a stery audycji przejęła jego redakcyjna koleżanka Justyna Grabarz, przemianowując ją chwilowo na "Konstelację J.". Jako pierwszy zabrzmiał zupełnie nowy utwór grupy Cigarettes After Sex z Teksasu, zatytułowany "Pistol". – Lubię te ich leniwe, kojące kompozycje i dziś właściwie wyłącznie takimi utworami będę państwa częstować – powiedziała po jego odtworzeniu prowadząca program.

W dalszej części audycji usłyszeliśmy m.in. dwie piosenki należące do klasyki rocka, wykonywane przez zespół The Beatles. Okazją była przypadająca 22 listopada 54. rocznica wydania "białego albumu", zawierającego ponad półtorej godziny muzyki słynnej czwórki z Liverpool. W "Konstelacji J." nie zabrakło także nowości autorstwa wykonawców, którzy – przynajmniej dla części słuchaczy – mogli stanowić nowe, muzyczne odkrycia.

Jednym z nich była pochodząca z Norwegii Jenny Hval. Jej kompozycja "Buffy", która premierę miała zaledwie kilka dni temu, wzięła tytuł z serialu "Buffy: postrach wampirów". Znajdzie się najpewniej na kolejnym, ósmym już albumie 42-letniej artystki z Tvedestrand. Pięć studyjnych płyt ma natomiast w dorobku Natalie Mering, działająca pod pseudonimem Weyes Blood. Najnowszy krążek nosi tytuł "And in the Darkness, Hearts Aglow", a jak brzmi zawarta na nim muzyka, mogliśmy się przekonać, słuchając utworu "Grapevine".

Ze stanu ukojenia na chwilę wyrwał słuchaczy kawałek "Dead Or Alive", w wykonaniu Duńczyka Andersa Trentemøllera. Choć pochodzący z Vordingborg 50-latek zaliczany jest do grona przedstawicieli sceny muzyki elektronicznej, w jego twórczości słychać także wyraźne echa dokonań postpunkowych artystów, takich jak Siouxsie and the Banshees czy Joy Division.

Lista utworów:

 1. CIGARETTES AFTER SEX – "Pistol"
 2. KHRUANGBIN, LEON BRIDGES – "Father Father"
 3. THE BEATLES – "Blackbird"
 4. THE BEATLES – "A Day In The Life"
 5. PERFUME GENIUS – "Photograph"
 6. TRENTEMOLLER – "Dead Or Alive"
 7. JENNY HVAL – "Buffy"
 8. WEYES BLOOD – "Grapevine"
 9. KAMASI WASHINGTON – "The Space Travelers Lullaby"

Posłuchaj

49:48
Leniwie i kojąco. Klasyka i nowości (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Justyna Grabarz
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor

Polecane