Zamek w Karpnikach – ozdoba Kotliny Jeleniogórskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Karpnikach – ozdoba Kotliny Jeleniogórskiej
Zamek w KarpnikachFoto: Shutterstock/Artur Bociarski

Jeden z najpiękniejszych zamków Kotliny Jeleniogórskiej położony jest w Karpnikach. W "Trójce po królewsku" opowiedzieli o nim Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Zamek otoczony fosą i wspaniałym lasem

Od lat Kotlina Jeleniogórska słynie z odrestaurowanych zamków i pałaców, często dawniej należących do europejskich rodzin królewskich. Zamek w Karpnikach otoczony jest fosą i wspaniałym lasem. To pomnik miłości księcia Wilhelma do ukochanej żony Marianny. – Małżeństwo to było dla obojga bardzo szczęśliwe, książę bardziej interesował się sztuką i literaturą niż wojnami, dla niego i małżonki najważniejszą wartością była rodzina. Mieli czwórkę dzieci, młodsza z ich córek Maria została królową bawarską, poślubiając króla Maksymiliana II Józefa – opowiadał Marek Gaworski.

Meble zaprojektowane przez księcia Wilhelma

Zamek przyciągał wiele znanych osobistości, bywała tam pruska arystokracja i rodzina carska. W przyjęciach uczestniczyli również polscy arystokraci: Radziwiłłowie, Potoccy, Czartoryscy. Książę Wilhelm miał wielki talent do rysowania i szkicowania. – W zamku możemy podziwiać meble przez niego zaprojektowane – mówił gość Trójki.

Czytaj też:

Obiekt obecnie wygląda lepiej niż sto lat temu

Dodał, że w 2009 roku zamek stał się własnością prywatną. – Kilka lat trwała jego kosztowna odbudowa, wnętrza odtworzono na podstawie XIX-wiecznych akwareli księżnej Marianny, dzięki czemu obiekt zachował kameralny, przytulny charakter. Ten obiekt obecnie wygląda lepiej niż sto lat temu – podkreślił Marek Gaworski.

Posłuchaj

5:13
Zamek w Karpnikach – ozdoba Kotliny Jeleniogórskiej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 9.33

mo/kor

Polecane