Ostatnie pożegnanie Jerzego Połomskiego. Artysta spoczął na warszawskich Powązkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnie pożegnanie Jerzego Połomskiego. Artysta spoczął na warszawskich Powązkach
Warszawa, 23.11.2022. Pogrzeb Jerzego Połomskiego - msza święta w Kościele św. Krzyża na Krakowskim PrzedmieściuFoto: PAP/Mateusz Marek

W Warszawie pożegnano Jerzego Połomskiego. Artysta zmarł 14 listopada w wieku 89 lat, był piosenkarzem i aktorem, gwiazdą polskiej estrady lat 60. i 70. Wylansował dziesiątki ponadczasowych przebojów, w tym "Cała sala śpiewa z nami", "Bo z dziewczynami", "Daj" czy "Nie zapomnisz nigdy". Msza żałobna rozpoczęła się o 11.30 w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Artysta spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w grobie rodzinnym w Alei Zasłużonych. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Debiut aktorski w 1957 roku

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jako aktor zadebiutował w 1957 roku na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena.

W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego longplaya pod tytułem "Podwieczorek z piosenką". Kolejne płyty - m.in. "Nie zapomnisz nigdy" (1972), "Warszawa moja miłość" (1974), "Z tobą świat nie ma wad" (1976) - utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju.


Warszawa, 23.11.2022. Pogrzeb Jerzego Połomskiego - msza święta w Kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, foto: PAP/Mateusz Marek Warszawa, 23.11.2022. Pogrzeb Jerzego Połomskiego - msza święta w Kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, foto: PAP/Mateusz Marek

Wiele płyt i przebojów

Jerzy Połomski śpiewał nie tylko własne piosenki. W repertuarze miał także współczesne i przedwojenne szlagiery. Nagrał kilkadziesiąt płyt, w tym kompilacje i albumy z kolędami, jak: "Podwieczorek z piosenką", "Warszawa moja miłość", "Z tobą świat nie ma wad" i "Szeptem malowane". Teksty utworów pisali dla niego Wojciech Młynarski, Adam Kreczmar, Agnieszka Osiecka czy Zbigniew Stawecki. 

Koncerty na całym świecie

Utwory Jerzego Połomskiego zdobywały tytuły piosenek miesiąca i roku w plebiscytach radiowych, prasowych i telewizyjnych oraz wyróżnienia na festiwalach w Sopocie i Opolu. Artysta wielokrotnie występował za granicą, między innymi w Czechosłowacji, ZSRR, Jugosławii, Rumunii, na Węgrzech, a także w Anglii, Danii, Francji, na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Czytaj też:

Liczne wyróżnienia i nagrody

Jerzy Połomski był laureatem wielu wyróżnień. W 1973 roku odebrał nagrodę publiczności na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a w 1993 – Złoty Mikrofon Polsko–Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku. W latach 60. trzykrotnie zdobył tytuł najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej w Chicago. W 2003 roku odebrał Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz" za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze, a sześć lat później otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

W 2006 r., wraz z zespołem Big Cyc, Połomski nagrał nową wersję swojego dawnego przeboju "Bo z dziewczynami" a rok później, po ponad 20 latach przerwy, nagrał nowy utwór "Czas nas zmienia" ze słowami Jacka Cygana i muzyką Marcina Nierubca. W 2009 r. piosenkarz otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

Warszawa, 23.11.2022. Pogrzeb Jerzego Połomskiego - msza święta w Kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, foto: PAP/Mateusz Marek Warszawa, 23.11.2022. Pogrzeb Jerzego Połomskiego - msza święta w Kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, foto: PAP/Mateusz Marek

Na scenie przez ponad 60 lat

Był obecny na scenie ponad 60 lat. W 2019 roku ogłosił zakończenie kariery artystycznej. Dwa lata później zamieszkał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku – Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

mo/jp/IAR/PAP

Polecane