Sensacyjne odkrycie archeologiczne w dolnośląskim zamku Grodziec

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sensacyjne odkrycie archeologiczne w dolnośląskim zamku Grodziec
Zamek Grodziec Foto: shutterstock.com/Dziurek

Podczas przeprowadzania prac konserwatorskich rzeźbionego obelisku studenci wrocławskiej ASP odkryli, że w dawnych wiekach był on pokryty farbą. To z kolei wskazuje, że być może jest to fragment niezwykle rzadkiej kapliczki słupowej.

  • Kapliczki słupowe, także te występujące na Dolnym Śląsku, w zdecydowanej większości są zdobione z jednej strony. Zdobienie z czterech stron jest niezwykle rzadkie
  • Szacunkowy czas powstania obelisku (kapliczki) z zamku Grodziec to wiek XVI, ale być może badania wskażą wiek XV

Biblijne sceny na obelisku

– Jest to jeden blok kamienia opracowany z czterech stron. Ta znajdująca się z tyłu ma na dole bardzo już nieczytelny ornament bądź inskrypcję, być może było to kiedyś datowanie tego kamienia. Niestety woda i warunki, w których się znajdował obiekt, sprawiły, że jest to nieczytelne – opisuje obelisk Jagoda Ciechowska, konserwatorka dzieł sztuki i opiekunka studentów ASP Wrocław.

Na trzech pozostałych stronach obelisku pozostały czytelne płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne. – To one sugerują pierwotne przeznaczenie obelisku: przypuszczamy, że mogłaby to być kapliczka. Takie kapliczki słupowe występowały na Dolnym Śląsku, znamy je z innych miejsc – tłumaczy Mariusz Garbera, kasztelan zamku Grodziec. – Gdyby zostało to potwierdzone, byłby to bardzo rzadki obiekt o ogromnym znaczeniu. Ale jeszcze nie jesteśmy pewni i mówimy o tym z dużą ostrożnością – zastrzega.

Przeczytaj także


Po czyszczeniu pojawiły się kolory

Podczas konserwacji kamiennej bryły studentki wrocławskiej ASP zwróciły uwagę, że niektóre połacie obelisku oświetlone ostrym światłem zaczynają przybierać różne barwy. – Po zmyciu pierwszej warstwy, odkażeniu obiektu, zmywając z tego kamienia brud i organizmy żywe, zaczęliśmy odkrywać dodatkowe kolory. Pojawił się błękit, czerwień, prawdopodobnie podkład pod złocenia – wskazuje Jagoda Ciechowska.

Wstępne szacunki wskazują, że obelisk z zamku Grodno ma co najmniej 500 lat.


Posłuchaj

3:04
Niezwykłe odkrycie w zamku Grodziec na Dolnym Śląsku (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji:

pr/kor

Polecane