Sensacyjne odkrycie archeologiczne w dolnośląskim zamku Grodziec
2022-11-22, 15:11 | aktualizacja 2022-11-22, 16:11
Podczas przeprowadzania prac konserwatorskich rzeźbionego obelisku studenci wrocławskiej ASP odkryli, że w dawnych wiekach był on pokryty farbą. To z kolei wskazuje, że być może jest to fragment niezwykle rzadkiej kapliczki słupowej.
- Kapliczki słupowe, także te występujące na Dolnym Śląsku, w zdecydowanej większości są zdobione z jednej strony. Zdobienie z czterech stron jest niezwykle rzadkie
- Szacunkowy czas powstania obelisku (kapliczki) z zamku Grodziec to wiek XVI, ale być może badania wskażą wiek XV
Biblijne sceny na obelisku
– Jest to jeden blok kamienia opracowany z czterech stron. Ta znajdująca się z tyłu ma na dole bardzo już nieczytelny ornament bądź inskrypcję, być może było to kiedyś datowanie tego kamienia. Niestety woda i warunki, w których się znajdował obiekt, sprawiły, że jest to nieczytelne – opisuje obelisk Jagoda Ciechowska, konserwatorka dzieł sztuki i opiekunka studentów ASP Wrocław.
Na trzech pozostałych stronach obelisku pozostały czytelne płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne. – To one sugerują pierwotne przeznaczenie obelisku: przypuszczamy, że mogłaby to być kapliczka. Takie kapliczki słupowe występowały na Dolnym Śląsku, znamy je z innych miejsc – tłumaczy Mariusz Garbera, kasztelan zamku Grodziec. – Gdyby zostało to potwierdzone, byłby to bardzo rzadki obiekt o ogromnym znaczeniu. Ale jeszcze nie jesteśmy pewni i mówimy o tym z dużą ostrożnością – zastrzega.
Przeczytaj także
- Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO? Kto zapłaci, a kto skorzysta?
- Tajemnica malowideł w średniowiecznej wieży książęcej na Dolnym Śląsku
- Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem
- Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie
Po czyszczeniu pojawiły się kolory
Podczas konserwacji kamiennej bryły studentki wrocławskiej ASP zwróciły uwagę, że niektóre połacie obelisku oświetlone ostrym światłem zaczynają przybierać różne barwy. – Po zmyciu pierwszej warstwy, odkażeniu obiektu, zmywając z tego kamienia brud i organizmy żywe, zaczęliśmy odkrywać dodatkowe kolory. Pojawił się błękit, czerwień, prawdopodobnie podkład pod złocenia – wskazuje Jagoda Ciechowska.
Wstępne szacunki wskazują, że obelisk z zamku Grodno ma co najmniej 500 lat.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji:
pr/kor