Zamek w Liwie – duch żółtej damy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Liwie – duch żółtej damy
Zamek w LiwieFoto: Shutterstock/ArturHenryk

Jeśli nie każdy, to na pewno znaczna większość zamków ma swojego ducha. Biała dama to klasyka gatunku. Ale dama związana z położonym niedaleko Warszawy zamkiem w Liwie jest koloru… żółtego. Dlaczego? Między innymi o tym w "Trójce po królewsku" opowiedzieli Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Duch damy w złotej sukni

Zaledwie 80 kilometrów na północny wschód od Warszawy znajduje się niewielki i uroczy zamek w Liwie. Jest położony pośród łąk w pobliżu rzeki Liwiec, słynącej ze szlaków kajakowych. Jest to miejsce znane z wielu legend, a przede wszystkim z tej o duchu żółtej damy. – Owa niewiasta to Ludwika, ukochana żona pewnego kasztelana, którą obdarował drogocennym pierścieniem z brylantem. Niedługo potem klejnot zaginął, podobna sytuacja powtarzała się jeszcze kilkakrotnie. Kasztelan posądził żonę o zdradę i skazał na śmierć, a miesiąc później pierścienie odnaleziono w gnieździe sroki. Kasztelan z rozpaczy skoczył z okna swej komnaty, a duch Ludwiki w złotej sukni przez wieki błąka się po zamku – opowiadał Marek Gaworski.

Zmyślona historia o Krzyżakach

Historia tego miejsca sięga pierwszej połowy XV wieku. – Na sztucznej wyspie pośród bagien Liwca powstał wówczas pierwszy murowany zamek. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie był burzony i odbudowywany. W trakcie II wojny światowej Niemcy zamierzali zburzyć zamek w Liwie, a budynek ocalał dzięki sprytowi miejscowego archeologa amatora. Podpowiedział on żołnierzom zmyśloną historię, że zamek został zbudowany przez Krzyżaków, którzy w nim mieszkali. Nawet w niemieckim przewodniku z 1943 roku można znaleźć zaproszenie do odwiedzenia zamku zakonu krzyżackiego – mówił gość Trójki.

Czytaj też:

Muzealna kolekcja broni

Po zniszczeniach z okresu II wojny światowej budowla została zrekonstruowana na początku lat 60. – Niedługo potem rozpoczęło w niej działalność muzeum z jedną z największych kolekcji broni w Polsce. Można tam podziwiać broń białą, palną, drzewcową, a także zbiory malarstwa i grafiki Wojciecha i Jerzego Kossaków. 


Posłuchaj

4:56
Zamek w Liwie – duch żółtej damy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 9.39

mo/kor

Polecane