Być jak Stanisława Leszczyńska – śladami "anioła z Auschwitz" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Być jak Stanisława Leszczyńska – śladami "anioła z Auschwitz" [POSŁUCHAJ]
Stanisława Leszczyńska – patronka polskich położnychFoto: Marek BAZAK/East News

Stanisława Leszczyńska zasłużyła sobie na przydomek "anioł życia z Auschwitz", przyjmując ponad trzy tysiące porodów jako więźniarka niemieckiego obozu zagłady. Dziś jest bohaterką i wzorem do naśladowania dla studentek położnictwa, o których opowiada reportaż "Przewodniczka matek" Aleksandry Sadokierskiej.

Stanisława Leszczyńska (ur. w 1896 roku) przez 38 lat pracowała jako położna. Przez prawie dwa lata pełniła tę funkcję w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie trafiła w kwietniu 1943 roku za działalność konspiracyjną. Odebrała tam ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu, gdzie – jak sama pisała – "panowały infekcje, smród i robactwo i gdzie roiło się od szczurów". Mimo takich warunków przy porodzie nie zmarło ani jedno dziecko, przeżyły też wszystkie matki.

Swoje wspomnienia z Auschwitz Leszczyńska zawarła w "Raporcie położnej z Oświęcimia", który napisała po przejściu na emeryturę. "Ludzie, którzy zajmowali się tymi wszystkimi bestialstwami, nie byli oprawcami. Byli ofiarami systemu i słabości charakteru. Byli kalekami, bo największym kalectwem jest odczłowieczenie. Trzeba im współczuć, a jednocześnie robić swoje i w każdym momencie pamiętać o drugim człowieku" – pisała.

Wzór do naśladowania

W 1983 roku Krakowskiej Szkole Położnych nadano imię Stanisławy Leszczyńskiej. Jest ona bohaterką także dla studentek położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, o których opowiada reportaż. – Mam zamiar dążyć do tych ideałów, jakie prezentowała Stanisława. Wydaje mi się, że to jest szczyt. Bardzo bym chciała, żeby była naszą patronką i żeby wszystkie osoby, które wchodzą w ten zawód, wiedziały o niej – mówiła jedna z nich. Inna dodała, że Leszczyńska "potrafiła zachować człowieczeństwo w miejscu, o którym mówiono, że nie ma tam Boga. Próbowała stworzyć tam jakąś namiastkę normalności".

Reportaż "Przewodniczka matek" został nagrodzony w konkursie Melchiory 2022 w kategorii Dokument.


Posłuchaj

29:20
"Przewodniczka matek" Aleksandry Sadokierskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj także: 

***

Tytuł reportażu: "Przewodniczka matek" 
Autorka reportażu: 
Aleksandra Sadokierska
Data emisji: 
21.11.2022
Godzina emisji: 
22.09

kc/kor 

Polecane