Nowy "Radiobook": Antoni Malczewski "Maria"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": Antoni Malczewski "Maria"
Nowy "Radiobook": "Maria" Antoniego MalczewskiegoFoto: PR

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" prezentujemy pierwszą polską powieść poetycką – "Marię". Jej autor, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku poeta, podróżnik i alpinista Antoni Malczewski, uznawany jest za prekursora romantyzmu w literaturze polskiej.

Pisarz inspirował się licznymi podróżami po Europie, w czasie których spotkał między innymi czołowego angielskiego romantyka, lorda George'a Byrona, ale też wsławił się pierwszym polskim wejściem na Mont Blanc (w roku 1818).

Inspiracją do napisania "Marii", najbardziej znanego dzieła Malczewskiego, powieści poetyckiej w dwóch pieśniach, była zbrodnia – morderstwo pierwszej żony Szczęsnego Potockiego, Gertrudy Komorowskiej, dokonane na polecenie jej teścia, wojewody wołyńskiego Franciszka Salezego Potockiego, przeciwnego małżeństwu.

W przeniesionej przez Malczewskiego do XVII wieku historii uczuciu i związkowi zakochanych w sobie Marii i Wacława sprzeciwia się wojewoda – ojciec mężczyzny. Wysyła Wacława na wojnę, a dziewczynę każe utopić mordercom. Gdy mąż Marii dowiaduje się, co ją spotkało, wpada w rozpacz i zabija swego ojca.

Już w dedykacji adresowanej do Juliana Niemcewicza autor pisze, że dzieło tworzą obrazy ciemną farbą nakreślone – poemat nacechowany jest specyficznym byronowskim pesymizmem.

Malczewski napisał "Marię" w roku 1824 i wydał własnym sumptem w 1825, na rok przed śmiercią.

Prezentowanego nagrania "Marii" dokonał w studiach Polskiego Radia w roku 1967 Janusz Warnecki, polski przedwojenny i powojenny aktor i reżyser, dyrektor Teatru Polskiego Radia w latach 1956-1961.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

Polecane