Pałac w Dobrzycy – Muzeum Ziemiaństwa w Wielkopolsce
2022-11-21, 11:11 | aktualizacja 2022-11-21, 14:11
W oddalonej od Kalisza o 40 minut drogi Dobrzycy znajdziemy jedno z najpiękniejszych założeń pałacowych w Wielkopolsce. Warto tam wstąpić nie tylko po to, by obejrzeć piękny pałac i jego otoczenie, ale także zwiedzić bardzo ciekawe muzeum. A o równie ciekawej historii pałacu w "Trójce po królewsku" rozmawiali Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Zachowane do dziś polichromie oraz sztukaterie
W pałacowych murach obecnie znajduje się Muzeum Ziemiaństwa, z pięknie zdobionymi wnętrzami. – Pierwsze informacje o Dobrzycy pochodzą już z XIV wieku, budowę pierwszego zamku zawdzięczamy Tumlinowi Dobrzyckiemu. Rodzina Gorzeńskich stała się właścicielami pałacu w XVIII wieku, Augustyn w stopniu generała był adiutantem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za jego czasów rozebrano stary i zbudowano nowy zamek, wtedy powstały wspaniałe i zachowane do dziś polichromie oraz sztukaterie – mówił Marek Gaworski.
Wiele ogrodowych budowli
Kształt pałacu nawiązuje do węgielnicy masońskiej, jednego z najważniejszych klejnotów w wolnomularskim rytuale. – Skrzydła pałacu w Dobrzycy nie są równej długości. Aleksander Gorzeński szczególną uwagę przywiązywał do parku, w którym powstało wiele ogrodowych budowli – zaznaczył gość Trójki.
Czytaj też:
- Pszczyna: jedna z pałacowych pereł Górnego Śląska
- Wawel – kawał historii Polski na krakowskim wzgórzu
Godne odwiedzenia Muzeum Ziemiaństwa
Po II wojnie światowej rezydencja popadała w ruinę. – Decyzja o przeznaczeniu pałacu na muzeum zapadła w latach 80. i wówczas został odrestaurowany. Od początku XXI wieku służy jako Muzeum Ziemiaństwa, które szczerze polecamy wszystkim zwiedzającym atrakcje Wielkopolski – stwierdził Marek Gaworski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 21.11.2022
Godzina emisji: 9.38
mo/kor