Piłkarskie mistrzostwa świata – wielka machina finansowa i wizerunkowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piłkarskie mistrzostwa świata – wielka machina finansowa i wizerunkowa
Uroczystość przed meczem Argentyna – Arabia Saudyjska na Lusail Stadium w Katarze 22 listopada 2022Foto: PAP/EPA/Rungroj Yongrit

Inżynier Stefan Karwowski, bohater niezapomnianego serialu Telewizji Polskiej "Czterdziestolatek", postrzegał swoją przyszłość poprzez liczbę igrzysk olimpijskich, które zdąży jeszcze obejrzeć. Istnieje również dość spore grono osób używających do tego samego celu mistrzostw świata w piłce nożnej. Właśnie o tej spektakularnej imprezie, której XXII edycja trwa w Katarze, ze swoimi gośćmi rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.

Ceremonią otwarcia na 60-tysięcznym stadionie Al Bayt, oddalonym 40 kilometrów na północ od stolicy kraju Dohy, rozpoczęły się w niedzielę 20 listopada Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022. Obiekt jest nazwany na cześć namiotów używanych przez nomadów w Zatoce Perskiej. 

Turnieje piłkarskie powinny być elitarne

Andrzej Janisz powiedział, że wielkie turnieje piłkarskie powinny być elitarne. – Samo zakwalifikowanie się do takiego turnieju niegdyś było ogromnym sukcesem. Jeśli niedługo w mistrzostwach świata będziemy mieć niemal 50 drużyn, to będą tam wszyscy, którzy potrafią kopać piłkę. 

Mówił, że piłka nożna jako dyscyplina sportowa przez dekady zyskiwała na popularności. – Zaczynała jako sport ludyczny, potem stała się wielką potęgą, także finansowo – zaznaczył.

To gigantyczna machina finansowa

Leszek Jarosz podkreślił, że oglądalność mistrzostw w piłce nożnej oraz igrzysk olimpijskich jest potężna. – Jeśli finał mundialu ogląda kilka miliardów ludzi, to rozrost tej imprezy wydaje się dziejową koniecznością skupienia publiczności z Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej. Jest to gigantyczna machina, światowa federacja jest wielką korporacją, choć jest zarejestrowana w Szwajcarii jako organizacja non-profit – stwierdził. 

Pierwsze zmagania za nami

Katar przegrał 0:2 z Ekwadorem w meczu inaugurującym mistrzostwa świata 2022 w piłce nożnej. Ekipa z Ameryki Południowej kontrolowała boiskowe wydarzenia od pierwszej do ostatniej minuty i zasłużenie sięgnęła po 3 punkty. Jednym z arbitrów VAR był Polak - Tomasz Listkiewicz, syn byłego prezesa PZPN i także sędziego.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Pierwszy mundial na Bliskim Wschodzie

Mundial w Katarze to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbywa się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Jest to też pierwszy mundial, który rozgrywany jest jesienią. To również ostatni mundial, w którym wezmą udział 32 drużyny. Na następnych mistrzostwach w 2026 roku liczba drużyn zostanie powiększona do 48. 

Kontrowersyjny gospodarz turnieju

Katar został wybrany na gospodarza turnieju 2 grudnia 2010. Do organizacji mistrzostw kandydowały także: Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Wybór wywołał kontrowersje. W 2013 roku francuski magazyn "France Football" opublikował raport z wynikami dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy przyznania Katarowi organizacji mistrzostw świata w 2022 roku. Zdaniem dziennikarzy katarscy szejkowie "kupili" prawa do organizacji mistrzostw m.in. za obietnice zainwestowania w klub piłkarski Paris Saint-Germain. 

MS_Katar22_baner.jpg

Zobacz serwis specjalny na mistrzostwa w Katarze

Posłuchaj

1:00:53
Piłkarskie mistrzostwa świata – wielka machina finansowa i wizerunkowa (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Andrzej Janisz (przez cztery dekady dziennikarz sportowy Polskiego Radia), Leszek Jarosz (dziennikarz i publicysta, autor monumentalnej pracy "Historia mundiali")
Data emisji: 21.11.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/gs/mo/kor

Polecane