Trójka podsumowuje Festiwal Camerimage 2022 Audycja specjalna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka podsumowuje Festiwal Camerimage 2022 Audycja specjalna
Amerykański reżyser zdjęć Daniel Pearl (L), prezes Fundacji Tumult, dyrektor festiwalu Marek Żydowicz (C) i zdobywca nagrody dla Reżysera za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów, reżyser Joseph Kahn (P) podczas gali zamknięcia EnergaCamerimage 2022Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W Toruniu dobiegł końca Festiwal Camerimage 2022. Jubileuszowa edycja wydarzenia przyciągnęła wiele osobistości świata kina i filmu. Dziennikarze Program 3 Polskiego Radia przez cały czas śledzili festiwalowe zmagania. Wprost z Torunia, na specjalne wydanie audycji, podsumowującej festiwal zaprosił Ryszard Jaźwiński.

Podczas tegorocznego festiwalu, wyróżnienie specjalne zostało przyznane Andrzejowi Sewerynowi za Wybitne Osiągnięcia w Sztuce Aktorskiej. – Festiwal Energa Camerimage jest nade wszystko świętem twórców, którzy stoją raczej za niż przed kamerą i nie skupiają przeważnie na sobie świateł reflektorów; celebracją ich wysiłków w zamienianiu kina, medium powstałego w celach stricte rozrywkowych, w dziedzinę sztuki. Nie zmienia to faktu, że Energa Camerimage docenia również od lat wybitnych aktorów – podkreślają organizatorzy imprezy. Zwracają również uwagę, że wybitni aktorzy swoim rzemiosłem wspierają twórców, ale też angażują się w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina.

W trakcie swego istnienia Festiwal nagrodził wielu wybitnych aktorów, m.in.: Gary'ego Oldmana, Charlize Theron, Gustawa Holoubka, Ralpha Fiennesa, Willema Dafoe, Jana Machulskiego, Irene Jacob, Viggo Mortensena, Jerzego Stuhra, Julię Ormond, Johna Malkovicha, Liama Neesona, Alana Rickmana, Kennetha Branagha, Edwarda Nortona, Haley Bennett, Danny'ego DeVito, Richarda Gere'a. 

Posłuchaj

49:27
Trójka podsumowuje Festiwal Camerimage 2022. Audycja specjalna, cz. 1 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W tym roku wyróżnienie otrzymał Andrzej Seweryn. Aktor znany jest publiczności z produkcji kinowych, teatralnych i telewizyjnych. Na swoim koncie ma dziesiątki wybitnych i pamiętnych ról. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że "Andrzej Seweryn od "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy po "Ostatnią rodzinę" Jana Matuszyńskiego, od "Nocy i dni" Jerzego Antczaka po "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, wielokrotnie udowodnił, że ani nie ma postaci, której by nie potrafił zagrać, ani gatunku, w którym by nie umiał się odnaleźć". 

Posłuchaj

48:51
Trójka podsumowuje Festiwal Camerimage 2022. Audycja specjalna, cz. 2 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Camerimage 2022

Podczas Festiwalu Camerimage 2022 zobaczyć można było ponad 200 filmów. Twórcy zgłaszali swoje produkcje w dziewięciu kategoriach. Obok konkursu głównego, w którym prezentowane zostały filmy fabularne, uczestnicy wydarzenia zobaczyli także konkursy: filmów polskich, filmów dokumentalnych i to zarówno krótko, jak i długometrażowych, wideoklipów, pilotów seriali telewizyjnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich, a także etiud studenckich szkół filmowych i artystycznych.

ENERGACAMERIMAGE 2022 / CAMERIMAGE FESTIVAL

W dniach 12-19 listopada Trójka gościła na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE. Jako patron medialny, dziennikarze Trójki relacjonowali najważniejsze wydarzenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych na świecie imprezy poświęconej sztuce operatorów filmowych. W antenowych planach Programu 3 znalazły się m.in. bezpośrednie transmisje z Festiwalu oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 19.11.2022
Godzina emisji: 15.08

zch/kor

Polecane