Intensywny trening. Co zrobić z zakwasami?
2022-11-18, 19:11 | aktualizacja 2022-11-24, 13:11
Bieganie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, dostępna niemal dla każdego. Co jednak zrobić, gdy po zbyt intensywnym treningu mięśnie dają nam się we znaki?
– Ja po wieloletniej przerwie pobiegłem w Warszawskim Biegu Niepodległości i moje nogi mocno to odczuły – przyznał Krzysztof Łoniewski. Dziennikarz sportowy Trójki udał się więc do specjalisty, by spytać go o to, jak należy postępować z mięśniami, które bolą czasem nawet przez kilka dni po intensywnym wysiłku.
– Radziłbym, aby bardzo spokojnie porozciągać, zmobilizować cały układ ruchu przez odpowiednie rolowanie, głównie kończyn dolnych i tych okolic, które najbardziej nam doskwierają – stwierdził dr Remigiusz Rzepka. Trener odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne piłkarzy reprezentacji Adama Nawałki doradził też udanie się na basen. – W środowisku wodnym poruszamy stawy w odciążeniu. Tego rodzaju bodziec działa regenerująco i pomoże nam przetrwać ten trudny moment – tłumaczył gość audycji "Biegam, bo lubię".
Dr Rzepka dodał, że przy sporadycznym wysiłku najczęściej odmawiają posłuszeństwa najsłabsze ogniwa w organizmie, czasem też odnawiają się stare, niedoleczone kontuzje. Rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego doradził rolowanie obolałych mięśni, po wcześniejszym zanurzeniu ciała w wannie wypełnionej ciepłą wodą. Ma to zminimalizować ból towarzyszący tego typu zabiegom.
Niezależnie od skutków ubocznych, jakie mogą towarzyszyć bieganiu, nie warto z niego rezygnować, bo – jak stwierdził w dalszej części audycji dziennikarz i propagator sportu Igor Błachut – "wyrzut endorfin związany z wysiłkiem fizycznym jest nie do przecenienia".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 11.25
kc/kor