"Liczba doskonała". Krzysztof Zanussi szuka porządku w chaosie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Liczba doskonała". Krzysztof Zanussi szuka porządku w chaosie
Krzysztof Zanussi w nowym filmie poszukuje porządku w chaosieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

– Jesteśmy onieśmieleni i jednocześnie dumni, że wybrano właśnie nasz film – mówi Piotr Niemyjski autor zdjęć do filmu "Liczba doskonała". Obraz w reżyserii Krzysztofa Zanussiego jest jedynym polskim reprezentantem w Konkursie Głównym trwającego festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

To wydanie audycji "Trójko, filmowo" w całości nadawane było z Torunia, gdzie do soboty 19 listopada odbywa się 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. O nagrodę Złotej Żaby w Konkursie Głównym festiwalu walczą m.in. takie hity światowego kina, jak "Elvis", "Blondynka" czy "Top Gun: Maverick". Jedynym polskim reprezentantem w gronie nominowanych jest "Liczba doskonała" Krzysztofa Zanussiego.

– Z jednej strony jest to onieśmielające, ale to też powód do dumy, że wybrano właśnie nasz film, który wcześniej nie był pokazywany właściwie nigdzie, poza jakimiś małymi, prywatnymi pokazami – mówił w Trójce autor zdjęć Piotr Niemyjski. – Jesteśmy tutaj postawieni w jednym szeregu z naprawdę wielkimi filmami współczesnej światowej kinematografii.


Posłuchaj

50:14
Na żywo z festiwalu EnergaCAMERIMAGE, cz. 1 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lepsze coś czy nic?

Nowy film Zanussiego krąży wokół tematyki, którą ten reżyser interesuje się od lat. – To są tematy bardzo uniwersalne, dotyczące pewnego sporu w kwestiach strategii życiowych – stwierdził rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Mamy dwóch bohaterów i dwie postawy życiowe, związane z materią, z duchem i pewnym porządkiem, który istnieje w tym, co się wydaje chaosem. Czasami wychodzi to w sposób zaskakujący, gdy nie wydaje nam się, że coś może mieć sens, a ma. Pytanie, skąd to się bierze? Czy to jest przypadek, czy część jakiejś trudnej do ogarnięcia całości?

Gość audycji "Trójkowo, filmowo" zaznaczył, że "Liczba doskonała" nie opowiada się po stronie żadnej konkretnej religii ani systemu filozoficznego, lecz "zadaje bardzo ważne pytania, które są obecne w różnych kulturach". – Można by to strywializować, sprowadzając do zdania, które wypowiada jeden z bohaterów: jeśli jest coś i jeśli jest nic, to wybierasz raczej coś czy nic? - mówił Niemyjski.

W jednej z głównych ról w filmie widzimy Andrzeja Seweryna, a w epizodzie zagrał Jan Nowicki, który w ostatnich latach bardzo rzadko pojawia się na dużym ekranie.


Posłuchaj

48:54
Na żywo z festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2022, cz. 2 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 18.11.2022
Godziny emisji: 13.09, 14.10

kc/kor


Polecane