Najważniejsi twórcy reportaży i dokumentów. Przyznano"Melchiory 2022"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najważniejsi twórcy reportaży i dokumentów. Przyznano"Melchiory 2022"
Poznaliśmy laureatów w konkursach "Melchiory" i o Grand Prix KRRiT Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Za nami XVII Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2022". Na gali wręczenia nagród poznaliśmy nazwiska najważniejszych twórców reportaży i dokumentów. W swoim materiale przedstawia ich Monika Suszek. 

Ideą konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Statuetkę w kategorii "Reportaż" otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż "To ostatnie takie trio" - "za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny malowany dźwiękiem". 

W kategorii "Dokument" tegoroczne jury przyznało złotą statuetkę Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Przewodniczka matek". To zapis wędrówki śladami położnej z Auschwitz - Stanisławy Leszczyńskiej - która uratowała tysiące dzieci. 

źródło: YouTube / Polskie Radio

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii powędrowało do Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Choj - opowieść o Mirku Chojeckim" i "ukazanie historii jego życia, utkanej z wielu trafnie dobranych głosów". Reportażystkę wyróżniono również za niezwykłe oddanie swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Wyróżnienie za "Dokument" otrzymała także Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż "Wagner wraca do domu" i "za ciekawe dźwiękowo podjęcie nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa". W kategorii Inspiracja Roku nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski z TVP Katowice - "za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia historii".

Posłuchaj

5:50
Gala "Melchiory 2022". Kogo nagrodzono? (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 O to, jaka będzie przyszłość reportażu, Monika Suszek zapytała Krzysztofa Gottesmana, redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Posłuchaj

4:53
Krzysztof Gottesman o przyszłości reportażu radiowego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***
Audycja: Wieczór w Trójce
Autorka materiałów reporterskich:
 Monika Suszek
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 22.10, 22.21
zch/kor

Polecane