Wojskowe talenty Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojskowe talenty Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Foto: shutterstock/Martyn Jandula

Stoi za nim siedemset lat historii, a przed najazdem Krzyżaków skutecznie bronił go Mikołaj Kopernik – Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie był celem kolejnej eskapady w ramach "Trójki po królewsku".

Zamek w Olsztynie od XIV wieku należał do kapituły warmińskiej, która wybudowała go w miejscu znajdującej się wcześniej w tym miejscu drewnianej strażnicy. Warownia była rozbudowywana i umacniana w ciągu kolejnych stuleci, a od czasu, gdy połączono ją z systemem miejskim Olsztyna, służyła do obrony miasta.  

Zamek był wielokrotnie najeżdżany, a w XV wieku nieustannie przechodził z rąk do rąk. W latach 1516-1521 jego administratorem był Mikołaj Kopernik. Pod kierunkiem słynnego astronoma warownia skutecznie oparła się atakom wojsk krzyżackich. Do dziś na zamkowym krużganku można oglądać tablicę astronomiczną, która służyła uczonemu do śledzenia wiosennych i jesiennych zrównań dnia z nocą.

Hotel, szkoła i kaplica

W XVIII wieku olsztyński zamek utracił część zdolności obronnych. Dobudowano wówczas wygodny dojazd od strony miasta i dodatkowe skrzydło pałacowe, w którym przez jakiś czas mieszkał m.in. Ignacy Krasicki. Gdy majątek kościelny przeszedł w ręce państwa pruskiego, część zamkowych pomieszczeń przejęli ewangelicy, którzy przerobili je na sale szkolne oraz kaplicę.   

Na początku XX w. gmach znów zaczął świecić pełnym blaskiem, gdy wyremontowano go w celu umieszczenia tam siedziby prezydenta rejencji wschodniopruskiej. Zamek bez szwanku przetrwał II wojnę światową, dzięki czemu już w 1945 roku zostało w nim urządzone muzeum.

Przepiękna kaplica pod wezwaniem św. Anny oraz refektarz z kryształowymi sklepieniami to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających zamek w Olsztynie. – Jest to miejsce szczególnie obfitujące w bogate i niezmiernie ciekawe zbiory z regionu Warmii i Mazur. Wśród eksponatów znajduje się bardzo wiele pamiątek po okolicznych zamkach i pałacach, które często już nie istnieją – mówił w Trójce Marek Gaworski, zachęcając do wizyty w tym niezwykłym miejscu.


Posłuchaj

4:22
Wojskowe talenty Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 9.39

kc/kor


Polecane