"Dzieła zebrane" Juliusza Słowackiego – nowoczesne opracowanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzieła zebrane" Juliusza Słowackiego – nowoczesne opracowanie
Juliusz SłowackiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Na Zamku Królewskim odbędzie się wielka inauguracja projektu wydawniczego druku dwudziestu tomów "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. O wydarzeniu mówił w Trójce prof. Marek Troszyński.

Nowe zbiorowe wydanie po wielu latach

Na zamknięcie Roku Romantyzmu Polskiego Państwowy Instytut Wydawniczy przygotował nowoczesną edycję "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. W jej opracowaniu brał udział prof. Marek Troszyński. – Całe dzieło Słowackiego wymaga dzisiaj nowego wydania, które pokaże jego nowe oblicze i ujmie wszystkie teksty. Od poprzedniego wydania zbiorowego minęło już 60 lat, to są trzy pokolenia – mówił. 

Na początek listy Słowackiego

Dodał, że w zbiorze znajdą się listy pisane przez Słowackiego. – Zaczynamy od korespondencji, zatem od takiej części jego twórczości, która do tej pory była pomijana w wydaniach zbiorowych. W tradycyjnym pojęciu literackość jest kojarzona z fikcyjnością, nie doceniono literackiego charakteru listów. To są ramy całej twórczości Słowackiego, tam mamy pierwszy list, który napisał jako dziecko, i ostatni, który powstał w przeddzień śmierci pisarza. To dobry wstęp również dla zainteresowanych epistolografią  podkreślił Marek Troszyński.

Czytaj też:

Zaznaczył, że listy wykształciły specyficzny sposób kontaktu międzyludzkiego. – Kartka i odręczne pismo nadawały im rys zanurzony w tamtej rzeczywistości. Nie chodzi tylko o realia, o których się pisało, ale również o sposób, w jaki ów list powstawał. Większość tej korespondencji niestety została zniszczona po Powstaniu Warszawskim, tym bardziej potrzebne jest pieczołowite jej wydanie – stwierdził. 

Posłuchaj

9:37
"Dzieła Zebrane" Juliusza Słowackiego – nowoczesne opracowanie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 12.20

mo/kor

Polecane