Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO? Kto zapłaci, a kto skorzysta?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO? Kto zapłaci, a kto skorzysta?
Wygasły wulkan na Pogórzu KaczawskimFoto: Forum/Radek Jaworski

Położona na Dolnym Śląsku Kraina Wygasłych Wulkanów ma szansę uzyskać certyfikat UNESCO i stać się atrakcją na skalę światową. Najpierw jednak muszą się dogadać lokalni samorządowcy, których poróżniły kwestie finansowe.

Położona pomiędzy Złotoryją a Jelenią Górą Kraina Wygasłych Wulkanów to jedna z turystycznych atrakcji Dolnego Śląska. Obszar obejmujący 1300 kilometrów kwadratowych stałby się celem wycieczek turystów z całego świata, gdyby został wpisany na listę UNESCO. Przedstawiciele ONZ przeprowadzili już nawet oględziny tego wyjątkowego miejsca. Problem pojawił się na etapie rozmów o sfinansowaniu całego przedsięwzięcia przez lokalne samorządy. Mówiąc wprost: nie ma zgody co do tego, kto ile ma dorzucić do wspólnej kasy.

– Te pieniądze nas trochę poróżniły – przyznaje Mariusz Foryś, wójt gminy Mściborów. Jest ona jedną z czternastu jednostek samorządowych, na terenie których leży Kraina Wygasłych Wulkanów. Sęk w tym, że jedna gmina może mieć na swym terenie dziesięć, a inna tylko jedną atrakcję związaną z wulkanami, stąd problem w ustaleniu wysokości składki.  

Społeczni negocjatorzy

Trwają zatem negocjacje, w których ważną rolę odgrywa Stowarzyszenie Kaczawskie. Jest to społeczna organizacja, działająca na rzecz promocji i rozwoju regionu, która swą nazwę wzięła od znajdujących się nieopodal Gór Kaczawskich. Celem Stowarzyszenia jest powołanie rady obejmującej przedstawicieli wszystkich czternastu samorządów, którzy następnie między sobą będą negocjować wszystkie sporne kwestie, również te finansowe. – Trzeba będzie się na to złożyć, bo za darmo nic się nie da zrobić – mówi wójt Foryś.

Z kolei Agata Rudnicka ze Stowarzyszenia Kaczawskiego zwraca uwagę na fakt, że wpisanie Krainy Wygasłych Wulkanów na listę UNESCO w dłuższym wymiarze czasowym przyniesie same korzyści mieszkańcom regionu, m.in. poprzez stworzenie dodatkowych miejsc pracy do obsługi turystów. – Z perspektywy czasu każdy odczuje, że to jest coś, o co warto było tyle walczyć.


Posłuchaj

3:24
Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO. Trwa spór o kasę (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: 
Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: 
Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 
10.34

kc/kor

Polecane