Prawdziwa uczta muzyczna, czyli Maraton Chopinowski [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawdziwa uczta muzyczna, czyli Maraton Chopinowski [POSŁUCHAJ]
Maraton Chopinowski - dziecięce Chopina utwory wykonywali najmłodsi laureaci Alternatywy Konkursowej Radia Chopin i ich rówieśnicy. Na zdjęciu Łucja Pych.Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

– To niesamowita sprawa, że na jednej estradzie jest taka kumulacja. Są wszystkie dzieła opusowane Chopina, są pianiści wszystkich generacji, różnych pokoleń, różnych szkół, różnych krajów. Wszyscy jednoczymy się w jednej, wspaniałej sprawie – mówił pianista Paweł Wakarecy. Jak przyznał, to nie pierwszy jego maraton muzyczny. Przed laty zdecydował się grać w trakcie podobnego wydarzenia o ekstremalnych porach, czyli koło trzeciej, czwartej nad ranem. Wg muzyka umiejętność występu w tak skrajnych warunkach jest dla muzyków przydatna, bo, podróżując po świecie, zdarza się im grać w innej strefie czasowej niż ta, z której właśnie przylecieli.

W czwartek i piątek odbył się Maraton Chopinowski. To wyjątkowe trwające 28 godzin spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina na żywo prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przepełnione było nie tylko pięknymi dźwiękami, ale i emocjami. – To szczególne wydarzenie muzyczne, niemające swojego odpowiednika. Ciężko rozkładać w tym anturażu śpiwór, ale może znajdą się najwytrwalsi, którzy będą w stanie wysłuchać całości – przewidywał przed maratonem Chopinowskim pianista Mariusz Drzewicki.

Chopin kompletny

W trakcie maratonu wystąpiło ponad 80. wykonawców – od 6. do 93. roku życia. Zaprezentowano 205 dzieł Chopina w kolejności opusowej, czyli począwszy od pierwszego do ostatniego, siedemdziesiątego czwartego opusu.  

Przeczytaj także:

Mniej więcej co dwie i pół godziny w koncercie następowała przerwa na strojenie fortepianów. W tym czasie na internetowym profilu wydarzenia pokazywane były materiały multimedialne. W przerwach na scenie pojawił się też aktor Jan Frycz, który odczytał listy autorstwa genialnego kompozytora, były również miniwykłady prof. Ireny Poniatowskiej, uchodzącej za największy autorytet w dziedzinie "chopinologii".

Wyjątkowy jubileusz

Idea Maratonu Chopinowskiego pojawiła się wiosną tego roku, a przygotowania rozpoczęły się pod koniec czerwca. Swojego wsparcia udzieliło siedem katedr fortepianu, w tym sześć z Polski, a jedna z Hamburga. – Wróżono nam klęskę, ale ostatecznie udało się skompletować wykonawców – mówił w Trójce dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys. 

Posłuchaj

20:25
Pianiści różnych szkół i pokoleń razem w hołdzie Chopinowi . Wyjątkowy maraton Polskiego Radia (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Maraton można było śledzić w internetowym streamingu na platformie Polskiego Radia pod adresem chopinmaraton.pl i na antenie Polskiego Radia Chopin. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 10 listopada o godz. 16.00, a skończyło się dzień później o 21.45. Było ono jednym z elementów świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileuszu pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin. 

Maraton Chopinowski | CZĘŚĆ II/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Maraton Chopinowski
Autor reportażu: 
Jakub Tarka 
Data emisji: 
14.11.2022
Godzina emisji: 
22.11


gs/kor

Polecane