Agata Załęcka – podwodne sukcesy popularnej aktorki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agata Załęcka – podwodne sukcesy popularnej aktorki
Agata ZałęckaFoto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

– Freediving? Absolutnie wszystkim polecam! – mówiła w audycji "Login: aktywni" Agata Załęcka. Aktorka znana widzom wielu seriali i bywalcom warszawskich teatrów ma niemałe osiągnięcia w swobodnym nurkowaniu. Wystartowała nawet w mistrzostwach świata, gdzie ustanowiła dwa ówczesne rekordy Polski w tej dyscyplinie.

Freediving, czyli nurkowanie swobodne, to sport coraz bardziej popularny także w Polsce. Pozwala bez akwalungu, samodzielnie eksplorować rzeki, jeziora czy morza. To także dyscyplina sportowa obejmująca kilka konkurencji. Część z nich wykonuje się w płetwach, inne bez. W jednej z konkurencji rozgrywanych na basenie nurek musi jak najdłużej wstrzymać oddech pod wodą.

O różnych odmianach freedivingu opowiadała w Trójce aktorka Agata Załęcka, będąca pasjonatką tego sportu, w dodatku osiągającą w nim spektakularne sukcesy. Podczas sierpniowych mistrzostw świata, które odbyły się na honduraskiej wyspie Roatan zanurkowała ona bez płetw na głębokość 50 metrów, co było ówczesnym rekordem Polski. Wyrównała także rekord w konkurencji CWTB (stały balast w płetwach podwójnych), wynoszący 62 metry.

W audycji "Login: aktywni" aktorka pochwaliła się pewną umiejętnością, która pomaga jej w nurkowaniu. – Mam nietypowe wyrównywanie ciśnienia, tzw. hands free. Mówiąc prosto, nie łapię się za nos, tylko pewnymi mięśniami otwieram sobie trąbki słuchowe.

Choć tego typu zdolności są częściowo uwarunkowane genetycznie, nawet najlepsze geny nie zastąpią solidnego treningu. – Spędziłam wiele godzin w wodzie, żeby to rozkminić – zapewniła rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego i Kuby Nizińskiego.

Ambasadorka polskiego freedivingu

Osiągnięte w Hondurasie świetne rezultaty nie oznaczają kresu możliwości Agaty Załęckiej. – Koledzy z Wielkiej Brytanii, patrząc na moje wyniki, wróżą mi, że dojdę do stu metrów – mówiła w Trójce aktorka.

Gdyby ktoś zastanawiał się, czy swobodne nurkowanie jest zajęciem, które może wpłynąć na poprawę ogólnego samopoczucia, słowa Agaty Załęckiej powinny rozwiać jego wątpliwości. – Pod wodą resetuję się, czuję się jak w domu. Jest mi to bardzo bliskie i potrzebne: pod wodą stymuluję mózg i ładuję baterie. To jest sport, który absolutnie wszystkim polecam!

Posłuchaj

1:35:08
Agata Załęcka o freedivingu: to piękny sport, ale ma trudne nazewnictwo (Login: Aktywni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski i Kuba Niziński
Data emisji: 12.11.2022
Godziny emisji: 15.10, 16.09

pr/zch/kc/kor

Polecane