Jakie było znaczenie rządu RP na uchodźstwie?
2022-11-12, 15:11 | aktualizacja 2022-11-14, 10:11
Do Polski uroczyście zostały sprowadzone prochy trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Spoczną one w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Wydarzenia te stanowią zwieńczenie obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przypomnienie Polakom historii władz RP na uchodźstwie.
Na początku wojny polski rząd został zmuszony do wyjazdu z kraju i trafił do Rumunii i na Węgry. Najwyższą władzę konstytucyjną sprawował prezydent Ignacy Mościcki, który w dramatycznych okolicznościach, w nocy z 29 na 30 września, zgodnie z konstytucją kwietniową, zrzekł się urzędu i wyznaczył Władysława Raczkiewicza na swojego następcę.
– Rząd, który zapoczątkował Władysław Raczkiewicz na wojennym uchodźstwie, był rządem opartym o konstytucję kwietniową 1935 roku i reprezentował legalne, konstytucyjne walory państwowości polskiej. I to jest element najbardziej istotny, który każe nam dzisiaj patrzeć z perspektywy tylko wyłącznie prawnej na wartości tej instytucji – mówi prof. Wiesław Wysocki z UKSW. – Proszę pamiętać, że w Warszawie instaluje się wtedy wspierany przez Moskwę rząd lubelski, na czele którego staje z czasem "łżeprezydent" Bolesław Bierut, agent sowiecki – tłumaczy.
– On z czasem przejmuje pełne prerogatywy tego, który ma, z punktu widzenia racji międzynarodowych, sprawować władzę. Sukcesywnie, aż do lat 60., wycofywane są uznania przez rządy zachodnie roli władz Rzeczypospolitej rezydujących w Londynie – wskazuje.
– Z pewnego punktu widzenia, sprowadzenie do Polski prochów prezydentów RP na uchodźstwie jest aktem przedwczesnym. Myśmy do tej pory nie zadeklarowali, że III RP jest kontynuatorką II RP i I Rzeczypospolitej, tych tworów, które były wolne. My ciągle nie zerwaliśmy pępowiny z PRL i jesteśmy kontynuacją postkomunistyczną – stwierdza rozmówca Rafała Tomańskiego. – Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że to sprowadzenie prochów, aczkolwiek bardzo ważne, jest aktem przedwczesnym – powtarza.
Posłuchaj
Ponadto w audycji:
- prof. Piotr Grochmalski – Bieżąca sytuacja na Ukrainie;
- dr Marcin Styszyński (arabistyka, UAM) – Katar przed mundialem;
- Łukasz Przybyszewski (Fundacja Abhaseed) – Katar przed mundialem;
- Midterms w materiale reporterskim Józefa Niewiarowskiego;
- Jarosław Wojtas (WSB Toruń) – Midterms;
- Środek od środka;
- prof. Zbigniew Witkowski – Cop27 w Egipcie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 12.11.2022
Godzina emisji: 13.05
kor