Prezydenci RP na uchodźstwie powrócili do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezydenci RP na uchodźstwie powrócili do Polski
Newark trumny prezydentów RP na uchodźctwie Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego 1200.jpgFoto: PAP/Mateusz Marek

Z Anglii do Polski zostały sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości Polski, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. 

Wydarzenia te stanowią zwieńczenie obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przypomnienie Polakom historii władz RP na uchodźstwie. Z tej okazji w sobotę, 12 listopada, w Trójce przedstawiliśmy sylwetki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Prezydent RP na uchodźctwie Władysław Raczkiewicz

Posłuchaj

2:21
Władysław Raczkiewicz (Ostatni pochówek/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezydent RP na uchodźctwie August Zaleski


Posłuchaj

1:34
August Zaleski (Ostatni pochówek/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezydent RP na uchodźctwie Stanisław Ostrowski


Posłuchaj

2:46
Stanisław Ostrowski (Ostatni pochówek/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Operacja przewiezienia prezydenckich szczątków rozpoczęła się już 6 listopada od ekshumacji, które zostały przeprowadzone w wąskim, rodzinnym gronie na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark, w Wielkiej Brytanii. Potem nastąpiły oficjalna uroczystość pożegnania i transport do Polski. Msza pogrzebowa, również z odpowiednim ceremoniałem i oprawą wojskową, odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej 12 listopada, dzień po Narodowym Święcie Niepodległości. Wezmą w niej udział prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, zostaną złożone do sarkofagów w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Obok będzie spoczywać prezydent Kaczorowski z małżonką. Będą też ustawione dwa symboliczne sarkofagi dla tych prezydentów, których ciała nie zostaną sprowadzone. Prezydent Edward Raczyński spoczywa w rodowym grobie w Polsce, natomiast rodzina prezydenta Kazimierza Sabbata zdecydowała, że jego ciało pozostanie na cmentarzu w Londynie.

pr

Polecane