Jaka będzie przyszłość warszawskiego Domu Literatury?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka będzie przyszłość warszawskiego Domu Literatury?
Dom Literatury – siedziba Pen Club Polska, Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy PolskichFoto: Włodzimierz Wasyluk/Forum

W "Klubie Trójki" staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie o losy warszawskiego Domu Literatury, od wielu lat mocno wpisanego w pejzaż kulturalny stolicy. Nad jego przyszłością zastanawiał się Tomasz Zapert wraz z gośćmi tego wydania audycji.

Siedziba trzech literackich organizacji

We wrześniu pojawiła się informacja, że stowarzyszenia pisarskie zostaną usunięte z historycznego miejsca przy Krakowskim Przedmieściu 87/89. Spotkało się to z protestem pisarzy i czytelników.  W tym domu na stałe są zlokalizowane trzy organizacje: polski PEN Club, Związek Literatów Polskich i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, największa z nich. Związek i stowarzyszenie to spadkobiercy dawnego Związku Zawodowego Literatów, założonego przed wojną przez Stefana Żeromskiego – powiedział Piotr Müldner-Nieckowski.

Literatura i jej rola w kulturze

Dodał, że po wojnie pisarze budowali ten dom własnymi rękami. Mówił również o roli kultury.  Od początku miał on służyć polskiej literaturze, kultura jest podstawą bytu państwowego. Słowo mówione i pisane było pierwszym aktem kultury w dziejach ludzkości. W tym miejscu organizujemy ponad 100 imprez kulturalnych rocznie, podobnie jak PEN Club i Związek Literatów Polskich  podkreślił wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Czytaj też:

Tomasz Potkaj opowiedział o rekonstrukcji dwóch połączonych kamienic, która była częścią odbudowy Traktu Królewskiego. – Sfinansowano to ze środków państwowych, pisarze zbierali składki na ten cel. To było zbyt poważne przedsięwzięcie, aby zrealizować je tylko ich rękami – zaznaczył.

Trzyletnia dzierżawa była przedłużana

Zbigniew Zbikowski powiedział, że trzy organizacje pisarskie tworzą fundację, która dzierżawi budynek od miasta. – Odbywa się to na mocy trzyletniej umowy, która kończy się w tym roku. Wieloletnią tradycją było jej przedłużanie, tym razem jest inaczej, podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu, ale wtedy zaczęła się pandemia. Niestety temat powrócił właśnie teraz – mówił.

Posłuchaj

59:30
Jaka będzie przyszłość warszawskiego Domu Literatury? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Piotr Müldner-Nieckowski (wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich), Zbigniew Zbikowski (szef oddziału warszawskiego organizacji) oraz Tomasz Potkaj (autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u")
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 21.09

mo/kor

Polecane