Grupa MoCarta: Chopin jest bardzo zabawny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grupa MoCarta: Chopin jest bardzo zabawny
Warszawa, 23.03.2015. Grupa MoCarta koncert z okazji 20 lecia jubileusz dwudziestolecia Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Kompozycje Fryderyka Chopina można grać na wiele sposobów, co najlepiej wiedzą jazzmani. Okazuje się przy okazji, że utwory naszego kompozytora mają w sobie, wbrew pozorom, wiele humoru. Odkrywa to, i twórczo wykorzystuje, znana na całym świecie smyczkowa Grupa MoCarta.

  • Znana na całym świecie smyczkowa Grupa MoCarta, która dosłownie bawi się muzyką, ma w swoim repertuarze także muzykę Chopina.
  • Pierwszy raz zaprezentowali swoją "suitę chopinowską" podczas wystawy światowej w Japonii w 2005 roku.

Chopin bez fortepianu? Oczywiście!

– Pierwszy raz "zajęliśmy się" Chopinem, jadąc na wystawę światową do Aichi w 2005 roku. Postanowiliśmy tam pokazać Chopina w sposób, w jaki nikt jeszcze chyba go nie pokazywał: łącząc różne jego utwory, ale przede wszystkim bez… fortepianu – wspomina Bolesław Błaszczyk z Grupy MoCarta. – Musieliśmy więc w jakiś sposób zastąpić jego ekspresję "klawiszową" naszymi smyczkami – tłumaczy.

Chopin jest pełen humoru

– Nasz Chopin na pewno się uśmiecha. Bo, wbrew pozorom, ma on w sobie mnóstwo humoru. Postrzegamy go jako narodowy, pomnikowy skarb, i to jest oczywiście słuszne, ale to był człowiek obdarzony wielkim poczuciem humoru. Świadczą o tym listy, które zostawił: trochę się nimi inspirowaliśmy, opracowując naszą "suitę chopinowską" – wyjaśnia muzyk. – Pozwoliliśmy sobie w naszych suitach chopinowskich na trochę żartów z tej czasem nadmiernej ekspresji, którą przejawiają pianiści. Oczywiście, to jest uzasadnione, bo uczestnicy konkursów chopinowskich są skupieni na najpiękniejszym wykonaniu, jakie jest możliwe. Często jednak towarzyszy temu cały teatr zachowań, min czy gestów, na czele z regulacją wysokości stołka przed występem. Tego typu okołosceniczne historie najbardziej nas bawią jako praktyków muzyki – wskazuje.

MozART group – Frederic Chopin (Official Video, 2012)/YouTube MozART group TV

Chopin – pierwszy jazzman

– Chopin jest bardzo wdzięcznym materiałem dla jazzmanów, to wszyscy zgodnie podkreślają. Ten pierwiastek improwizacji, który jest u niego, to jest coś tak inspirującego, przepięknego, że aż się prosi, aby pięknie muzykować, aby oddać się tej muzycznej fali wznoszącej – dodaje.

Andrzej Poniedzielski & Grupa MoCarta – I like Chopin (HD)/YouTube newabratv


Przeczytaj także


Posłuchaj

6:31
Chopin może być zabawny (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: 
Katarzyna Cygler
Gość:
Bolesław Błaszczyk (Grupa MoCarta)
Data emisji:
10.11.2022
Godziny emisji:
13.28

pr/kor

Polecane