Płk Kapiszewski: Ukraińcy wiedzą, że niepodległość jest rzeczą zasadniczą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Płk Kapiszewski: Ukraińcy wiedzą, że niepodległość jest rzeczą zasadniczą
Płk Leonard Kapiszewski: Ukraińcy wiedzą, że niepodległość jest rzeczą zasadnicząFoto: PAP/EPA/STR

- Ukraińcy wiedzą, że niepodległość jest rzeczą zasadniczą, i wkładają ogromny wysiłek w to, aby ją zachować - powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" pułkownik Leonard Kapiszewski. Żołnierz Armii Krajowej, prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP mówił o tym, że w wyniku rosyjskiej agresji życie tracą tysiące cywilów, których wojna nie powinna dotykać. 

Pułkownik Leonard Kapiszewski - członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego - mówił w Programie 3. Polskiego Radia o inwazji Rosji na Ukrainie. 

- Cały czas obserwujemy tę bardzo skomplikowaną sytuację, w której to naród ukraiński próbuje swoimi siłami, na wskroś nieraz heroicznymi, walczyć o swój byt - powiedział.

"Tam giną tysiące ludzi"

Dlatego - jego zdaniem - bardzo dobrze, że wśród krajów europejskich jest kilka, które w sposób znakomity próbują pomóc Ukrainie. 

- Jednak Niemcy niezbyt dobrze wpisują się w zapotrzebowanie wspólnego działania. Zawsze mocno reprezentują swoje interesy, które służą tylko i wyłącznie im, a nie wspólnocie europejskiej, a w tym przypadku także Ukrainie - dodał żołnierz Armii Krajowej. Podkreślił również, że Ukraina w wielu przypadkach odczuwa brak wsparcia od kraju tak bogatego, dobrze usytuowanego gospodarczo oraz militarnie pod względem produkcji broni, jak Niemcy

Zaznaczył, że Ukraińcy "to naród, który wie, że niepodległość jest rzeczą zasadniczą i należy oddać wszystko, aby granice własnego państwa określić". – Widać, że robią to z ogromnym wysiłkiem. Tam giną tysiące ludzi, którzy po prostu nie powinni odczuć tej wojny - dodał. 

Czytaj więcej:

Posłuchaj

10:48
Płk Leonard Kapiszewski: Ukraińcy wiedzą, że niepodległość jest rzeczą zasadniczą (Trójkowy komentarz dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: 
Bartłomiej Graczak
Gość:
 płk Leonard Kapiszewski, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego
Data emisji:
 10.11.2022
Godzina emisji:
 18.10

nj/kor

Polecane