Rogal świętomarciński – wielkopolski przysmak na 11 listopada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rogal świętomarciński – wielkopolski przysmak na 11 listopada
Rogal świętomarciński jest chroniony patentem regionalnym, co oznacza, że może być legalnie wypiekany jedynie w Wielkopolsce, zgodnie ze ściśle określoną recepturąFoto: Shutterstock/Longfin Media

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada mają szczególnie słodki smak w Poznaniu i okolicach. W Wielkopolsce tego dnia na stołach będzie królował rogal świętomarciński, jedna z wizytówek tego regionu.  

Tak się składa, że Święto Niepodległości 11 listopada przypada dokładnie tego samego dnia co Dzień Świętego Marcina. Główną arterią Poznania staje się wówczas ulica Święty Marcin, a najważniejszym posiłkiem dnia jest słynny rogal z nadzieniem z białego maku. Jest on chroniony patentem regionalnym, co oznacza, że może być legalnie wypiekany jedynie w Wielkopolsce, zgodnie ze ściśle określoną recepturą.

Na pocieszenie mieszkańcom pozostałych części Polski pozostaje fakt, że pyszne rogale można jeść w dowolnej części kraju. –  Mogą być przetransportowane gdzie indziej, a dosyć długo są świeże, bo oficjalny czas ich świeżości to są dwa dni – mówił w Trójce Szymon Walter z Rogalowego Muzeum w Poznaniu.


Posłuchaj

0:50
Tradycyjne rogale świętomarcińskie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rogi wołu czy końska podkowa?

Tradycja rogali świętomarcińskich wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół katolicki połączył ten zwyczaj z postacią św. Marcina, zaś sam kształt ciasta związano z kształtem podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

Tradycja wypieku rogali w Poznaniu sięga co najmniej XIX wieku, a od początku XX stulecia pieczę nad nią objęło Stowarzyszenie Cukierników. Dziś nazwy "rogale świętomarcińskie" mogą używać wyłącznie cukiernie, które uzyskały certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Aby w Dniu Świętego Marcina skosztować prawdziwego rogala świętomarcińskiego, trzeba się liczyć z wydatkiem kilkunastu złotych. Dość wysoka cena nie zraża jednak klientów – co roku na 11 listopada wielkopolscy cukiernicy pieką około 500 ton tych wyjątkowych przysmaków.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 8.21

kc/kor

Polecane