Low w pięciu odsłonach ku pamięci Mimi Parker

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Low w pięciu odsłonach ku pamięci Mimi Parker
Low na scenieFoto: Marta Perez / EFE / Forum

To wydanie "Konstelacji M." zdominowała muzyka amerykańskiej grupy Low. Powód był niestety tragiczny – kilka dni wcześniej zmarła jej perkusistka i wokalistka Mimi Parker.

"Tribute to Mimi Parker" – taki podtytuł nosiła 106. edycja "Konstelacji M.". Mateusz Tomaszuk zadedykował ją pamięci artystki, która zmarła 5 listopada w wieku 55 lat. Dwa lata temu u Mimi zdiagnozowano raka jajnika. – To jedna z najbardziej ciarkotwórczych grup naszych czasów – powiedział o Low prowadzący audycję. Cytował też opinię, według której muzyka formacji jest "jak soundtrack do filmu wymyślonego w naszej głowie".

Zespół Low powstał w 1993 roku w Duluth w amerykańskim stanie Minnesota. Przez zdecydowaną większość kariery działał jako trio, a od 2020 roku w jego oficjalnym składzie pozostawali już tylko Mimi Parker i jej mąż, śpiewający gitarzysta Alan Sparhawk. Grupa zadebiutowała wydanym w 1994 roku albumem "I Could Live in Hope", a jej ostatnia, trzynasta studyjna płyta "Hey What" ukazała się w 2021 roku.

W "Konstelacji M." usłyszeliśmy pięć kompozycji formacji Low, pochodzących z różnych okresów jej działalności. Zabrzmiały też piosenki innych artystów hołdujących podobnej, minimalistycznej stylistyce, takich jak Slowdive czy Hope Sandoval and the Warm Inventions.

Lista utworów:

 1. LOW – "Laser Beam"
 2. LOW – "Lullaby"
 3. SLOWDIVE – "J’s Heaven"
 4. LOW – "Dancing and Blood"
 5. HOPE SANDOVAL AND THE WARM INVENTIONS – "Sets the Blaze"
 6. ROBERT PLANT – "Monkey"
 7. LUSH – "Light From a Dead Star"
 8. LOW – "Rope"
 9. LOW – "Down"

Posłuchaj

49:52
Low w pięciu odsłonach ku pamięci Mimi Parker (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 8.11.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor

Polecane