Ekspansja grafenu – powalczy z elektrosmogiem, zasili auta elektryczne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspansja grafenu – powalczy z elektrosmogiem, zasili auta elektryczne
Grafen to materiał zbudowany z połączonych w sześciokąty atomów węgla. Jest niezwykle cienki, ma bowiem grubość zaledwie jednego atomu. Choć jest praktycznie niewidoczny, doskonale przewodzi ciepło i elektrycznośćFoto: Shutterstock/BONNINSTUDIO

Grafen zyskuje kolejne zastosowania w nowoczesnych wynalazkach. Spory w tym udział polskich naukowców, którzy mocno przyczynili się do rozpowszechnienia tego materiału.

Grafen został odkryty w 2004 roku przez Andrieja Gejma i Konstantina Nowosiołowa z Uniwersytetu w Manchesterze, którzy za swą pracę otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Długo jednak nie potrafiono znaleźć skutecznej metody jego wytwarzania. Udało się to dopiero dziesięć lat później naukowcom z Warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Grafen to materiał zbudowany z połączonych w sześciokąty atomów węgla. Jest niezwykle cienki, ma bowiem grubość zaledwie jednego atomu. Choć jest praktycznie niewidoczny, doskonale przewodzi ciepło i elektryczność, dzięki czemu znajduje wiele zastosowań, przede wszystkim w dziedzinie elektroniki, jako materiał znacznie lepszy od stosowanych dotąd półprzewodników czy krzemu.

Walka z elektrosmogiem i nowoczesne akumulatory

W najbliższych miesiącach na rynku ma się pojawić oparty na grafenie materiał pochłaniający elektrosmog, wytwarzany przez sprzęt elektroniczny i spowalniający działanie urządzeń znajdujących się w pobliżu. To także polski wynalazek. – Stworzyliśmy nowego rodzaju materiał, nanokompozyt na bazie plastiku, który został zmodyfikowany z użyciem płatków grafenowych, które sami wytwarzamy – powiedział w Trójce Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Oczywiście nie tylko Polacy pracują nad nowymi wynalazkami z użyciem grafenu. W Hiszpanii projektowane są nowe rodzaje akumulatorów do aut elektrycznych. Grafen jest w nich jednym ze składników specjalnej pasty przewyższającej wydajnością najlepsze kondensatory. – Uzyskujemy znaczne zwiększenie gęstości energii w porównaniu do superkondensatorów, jednocześnie zachowując dużą wydajność. Nowe rozwiązanie jest bardzo proste, również w recyklingu. Wystarczy wymienić pastę na nową – opowiadał dr Daniel Rueda Garcia z hiszpańskiej firmy Earthdas.


Posłuchaj

3:57
Nowe zastosowania grafenu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 9.11.2022
Godzina emisji: 7.15

kc/kor

 


Polecane