Pieskowa Skała – zamek na Szlaku Orlich Gniazd

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pieskowa Skała – zamek na Szlaku Orlich Gniazd
Pieskowa Skała – zamek na Szlaku Orlich GniazdFoto: Shutterstock/askoluba

W "Trójce po królewsku" Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek i przewodników, zabierają nas do najpiękniejszych zamków w Polsce. Tym razem było to jedno z najciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd – zamek Pieskowa Skała.

Widać niemal całą Dolinę Prądnika

Ten leżący niedaleko Krakowa zamek niewątpliwie należy do najciekawszych obiektów wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego.  Powstał w takim miejscu, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed ewentualnym najeźdźcą. Zbudowano go na platformie skalnej, z tego miejsca można było obserwować niemal całą Dolinę Prądnika. Z trzech stron zamek był niedostępny, a od wschodu chroniony murem z dwiema basztami, które powstały na przełomie XV i XVI wieku, tutaj mieściło się główne wejście do warowni ze zwodzonym mostem, przerzuconym nad fosą – mówił Marek Gaworski.

Jedna z najpiękniejszych rezydencji

Pieskowa Skała miała ważne strategiczne położenie, a pierwsze wzmianki o zamku pochodzą już z czasów Władysława Łokietka z około 1315 roku. – Kazimierz Wielki wzniósł nową budowlę w miejscu starszego założenia. Rezydencja była stale remontowana, dbano o jej bogaty wystrój. Warto też wspomnieć o ogrodach i stawach, a dzisiejszy wygląd zamku to efekt przebudowy Stanisława Szafrańca w XVI wieku. O modernizację obiektu dbał później Michał Zebrzydowski, jednak w połowie XVII wieku warownia została spustoszona przez Szwedów. Początek XX wieku i okres przed II wojną światową to trudny okres, na szczęście nie została do końca zniszczona – zaznaczył gość Trójki.

Czytaj też:

Dodał, że po wojnie opiekę nad Pieskową Skałą przejęło Ministerstwo Rolnictwa, a na początku lat 50. Ministerstwo Kultury i Sztuki. – Dzięki profesorowi Alfredowi Majewskiemu zaczęto przywracać jej renesansowy charakter. Dziś należy do Zamku Królewskiego na Wawelu, jest jedną z najpiękniejszych rezydencji nie tylko w Małopolsce – stwierdził Marek Gaworski.

Posłuchaj

3:23
Pieskowa Skała – zamek na Szlaku Orlich Gniazd (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 9.11.2022
Godzina emisji: 9.41

mo/kor

Polecane