Co to jest wolontariat? Jak możemy pomagać innym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co to jest wolontariat? Jak możemy pomagać innym?
Młodzi wolontariusze pomagają uchodźcom z UkrainyFoto: Shutterstock.com/addkm

W "Klubie Trójki" Piotr Dmitrowicz i jego goście rozmawiali o tym, jak w Polsce działa wolontariat. Czy chętnie angażujemy się w bezinteresowne pomaganie innym? W jaki sposób można zostać wolontariuszem i czy każdy może nim być? Co to jest wolontariat pracowniczy? Odpowiedzi na takie pytania padły w tej audycji.

Co to jest wolontariat?

Na początku programu prowadzący i goście zastanawiali się nad definicją wolontariatu. – Być wolontariuszem to znaczy chcieć zrobić coś bezinteresownie dla drugiej osoby – stwierdził Piotr Dmitrowicz.

Agnieszka Lisowska-Lewkowicz zgodziła się z taką definicją. – W myśl ustawy, wolontariat to działanie bezinteresowne, dobrowolne, świadczone na rzecz innych całkowicie bezpłatnie. Traktowany jest jako działalność instytucjonalna, angażując się w nią, robimy to za pośrednictwem jakiejś organizacji, fundacji, stowarzyszenia, instytucji kultury. Jednak każda osoba, która indywidualnie pomaga różnym ludziom wokół, też nazwie siebie wolontariuszem – mówiła.

Czytaj też:

Praca z ludźmi pełnymi energii

Ewa CelińskaPyśk powiedziała, że z wolontariuszami współpracuje już od dwunastu lat. – Bardzo lubię pracę z ludźmi, którzy po prostu przychodzą i chcą coś zrobić. Ich energia sprawia, że czuje się ogromną satysfakcję z pracy, choć czasami bywa trudno – podkreśliła.

Joanna Krzyżanowska opowiedziała o swoim zaangażowaniu w wolontariat. – U mnie zaczęło się to bardzo wcześnie, jeszcze w szkole podstawowej, w harcerstwie. Potem w dorosłym życiu powiązało się z instytucją kultury. Każdy z nas wybiera to, w czym dobrze się czuje, ostatnio dużo się mówi o wolontariacie pomocowym w związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – zaznaczyła. 

Posłuchaj

38:29
Co to jest wolontariat? Jak możemy pomagać innym? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: Agnieszka LisowskaLewkowicz (prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu), Ewa CelińskaPyśk (kierownik działu wolontariatu w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), Joanna Krzyżanowska (wolontariuszka)
Data emisji: 8.11.2022
Godzina emisji: 21.10

mo/kor

Polecane