Nie tylko pamięć. Co zostało po Pałacu Saskim? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko pamięć. Co zostało po Pałacu Saskim? [POSŁUCHAJ]
Palac Saski i pomnik ksiecia Jozefa Poniatowskiego,1929 reprodukcjaFoto: FoKa / Forum

– Na placu Piłsudskiego w Warszawie znajduje się wystawa "Okruchy przeszłości", prezentująca informacje i artefakty wykopane podczas prac archeologicznych 2006-2008. Dzięki, którym możemy zobaczyć, co ciekawego znajdowało się pod Pałacem Saskim – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Na wystawie prezentowane są także wielkoformatowe zdjęcia przedwojennych okolic pałacu i rzeźby, ukazujące, jak po odbudowie będą wyglądały fragmenty budowli. 

29 grudnia 1944 roku Niemcy zrównali z ziemią Pałac Saski. Kompleks stojący na dzisiejszym placu Piłsudskiego pierwotnie należał do Jana Andrzeja Morsztyna, a przez lata zmieniał właścicieli i funkcje. Ostatecznie został zniszczony przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Razem z Pałacem Saskim wysadzony w powietrze został przyległy do niego Pałac Brühla oraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.


Posłuchaj

42:29
Odkrywanie przeszłości. Co wiemy o Pałacu Saskim, dzięki pracom archeologicznym? (Reportaż /Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kiedy zmarł August III, pałac zaczął powoli upadać. Najpierw pomieszczenia pałacowe wynajmowano na mieszkania czy biura, później w części budynku mieściło się nawet liceum. Po powstaniu listopadowym pałac trzeba było przebudować. Podjął się tego na zlecenie Iwana Skwarcowa, rosyjskiego kupca, Adam Idźkowski. To dzięki niemu znamy Pałac Saski w stylu klasycystycznym. Wówczas też rozebrano środkową część kompleksu, stawiając w tym miejscu kolumnadę w stylu korynckim. Od 1862 do 1915 roku budynek zajmowała carska armia.

Znaczenie Pałacu Saskiego w międzywojniu

Po odzyskaniu niepodległości pałac wrócił w polskie ręce. Znajdował się w nim Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku pod kolumnadą w centralnym punkcie pałacu urządzono Grób Nieznanego Żołnierza. 

Przeczytaj także:


W latach 30. XX wieku w Pałacu Saskim miało siedzibę Biuro Szyfrów, które w 1932 roku złamało kod Enigmy. W okresie międzywojennym na placu przed pałacem odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe. Podczas II wojny światowej budynek przejął sztab hitlerowski, by ostatecznie zrównać go z ziemią. Dziś po Pałacu Saskim został jedynie Grób Nieznanego Żołnierza.

PRZEDWOJENNA WARSZAWA W KOLORZE | PAŁAC SASKI W KOLORZE | 4K/Z A J A C F O T O . C O M


***

Tytuł reportażu: "Okruchy przeszłości" 
Autorka reportażu:
Joanna Bogusławska
Data emisji:
 9.11.2022
Godzina emisji: 
22.06

gs/pr/kor


Polecane